Yhteystiedot

Oma Häme -tiimi

Jukka Lindberg

Muutosjohtaja (sote-uudistus)

 040 595 0631

jukka.lindberg@hame.fi

Matti Lipsanen

Muutosjohtaja (maakuntauudistus)

 050 506 0697

 matti.lipsanen@hame.fi

Postiosoite

Oma Häme
Niittykatu 5
13100 Hämeenlinna

Verkkolaskutusosoite

Hämeen Maakuntaliitto, kuntayhtymä

Verkkolaskusoite: 003708260480
Operaattorina toimii CGI Oy
Välittäjätunnus: 003703575029

Marjo Lindgren

Projektipäällikkö, konsernirakenne

  • maakunnan konsernirakenne
  • palvelutuotanto
  • tukipalvelut
  • osallisuus
  • varautuminen

046 922 6643

 marjo.lindgren@hame.fi

Mauno Rönkkö

Projektipäällikkö, talous

  • taloushallinnon valmistelu
  • talouden ohjaus, suunnittelu ja seuranta

 050 350 8494

 mauno.ronkko@hame.fi

Päivi Uusi-Rauva

Projektipäällikkö, laki- ja sopimusasiat

  • hallinto-, laki- ja sopimusasiat
  • siirtyvät sopimukset
  • valmistelun juridinen tuki

040 662 4353

 paivi.uusi-rauva@hame.fi

Matti Korkala

Projektipäällikkö, henkilöstöasiat

  • henkilöstöhallinnon ja henkilöstösiirtojen valmistelu
  • palkkausjärjestelmät

050 577 9747

 matti.korkala@hame.fi

Niina Haake

Projektipäällikkö, maakunnan järjestäjätehtävä

  • maakunnan järjestämistehtävä
  • asiakkuudenhallinta
  • monituottajamalli
  • valinnanvapaus

040 869 6436

 niina.haake@hame.fi

Riikka Järvinen

Asiantuntija, järjestäjätehtävä ja maakuntavalmistelu

  • maku-palvelut
  • asiakkuudenhallinta
  • järjestämistehtävä
  • valtiolta siirtyvät tietojärjestelmät

050 433 5642

 riikka.jarvinen@hame.fi

Auli Anttila

Projektiasiantuntija

  • sosiaali- ja terveydenhuollon integraatio
  • hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen
  • valinnanvapaus
  • järjestöyhteistyö

050 512 1249

 auli.anttila@hame.fi

Sirpa Ylikerälä

Sosiaalihuollon projektiasiantuntija

  • aikuisten sosiaalinen hyvinvointi
  • vammaisten palvelut
  • sote- ja maku-palvelujen yhteensovittaminen

 050 505 3746

 sirpa.ylikerala@hame.fi

Johanna Hämäläinen

Projektisuunnittelija

  • valinnanvapauspilottien valmistelu
  • sote-palveluohjauksen yleinen malli

Outi Puolakka

Viestintäasiantuntija

  • viestinnän suunnittelu ja toteutukset
  • tulevan maakunnan viestinnän strateginen suunnittelu

040 589 8070

 outi.puolakka@hame.fi

Helna Luoto

Projektiassistentti

  • hallinnollinen avustaminen
  • väliaikaisen valmistelutoimielimen ja sote-muutosryhmän sihteeri
  • viestintä

050 436 6371

 helna.luoto@hame.fi

ICT-valmistelu

Johanna Tulander-Välkki

Projektipäällikkö, tietohallinto

  • ICT-valmistelun kokonaisuus ja hallinto

Matti Karvonen

ICT-projektipäällikkö

  • sosiaalihuollon tietojärjestelmät

 050 436 7246

 matti.karvonen@hame.fi

Sirpa Numari

ICT-arkkitehti

  • infrastruktuurin ja järjestelmien nykytilan selvittäminen
  • maakunta-arkkitehtuurin suunnittelu

050 352 1663

 sirpa.numari@hame.fi

Ilona Rönkkö

Projektipäällikkö, sähköinen asiointi

  • sähköisen asioinnin palvelut

Kärkihankkeet

Annukka Kuismin

Muutosagentti (Ikäihmiset ja omaishoito)

  • hallituksen I&O-kärkihankkeen muutosagentti
  • ikääntyneiden palvelujen kehittäminen

Jari Pekuri

Muutosagentti (Lapsi- ja perhepalvelut)

050 598 4101

 jari.pekuri@hame.fi

Satu Raatikainen

Projektipäällikkö (Lapsi- ja perhepalvelut)

  • hankkeen hallinto

050 352 3178

satu.raatikainen@hame.fi

Saija Numari

Projektisuunnittelija (Lapsi- ja perhepalvelut)

050 4017 913

saija.numari@hame.fi

Liisa Jormalainen

Projektisuunnittelija (Lapsi- ja perhepalvelut)

  • Perhekeskus

050 524 8001

 liisa.jormalainen@hame.fi

Elina Järvenpää

Talousassistentti (Lapsi- ja perhepalvelut)