Kirjaudu
Valikko

Navigointivalikko

Navigointivalikko

Äänestyslippua pudotetaan vaaliuurnaan.

UUTINEN / 14.04.2025

SDP:lle eniten paikkoja aluevaltuustoon – 52 prosenttia äänesti aluevaaleissa Kanta-Hämeessä

Kuva: Oikeusministeriö


SDP nousi suurimmaksi puolueeksi aluevaaleissa Kanta-Hämeessä, kuten koko maassa. SDP:llä on uudessa aluevaltuustossa 19 paikkaa, mikä neljä enemmän kuin tällä hetkellä. Kokoomuksella on valtuustossa toiseksi eniten valtuustopaikkoja, 13 paikkaa, mikä on kuitenkin yksi vähemmän kuin nykyisessä valtuustossa.

Keskusta säilytti yhdeksän paikkaansa valtuustossa ja Vasemmistoliitto kuusi omaa paikkaansa. Perussuomalaisten kannatus tippui valtakunnallisesti aluevaaleissa ja myös Kanta-Hämeessä. Puolueella on uudessa valtuustossa kaksi paikkaa vähemmän kuin nyt eli viisi valtuutettua. Vihreät saivat kasvatettua paikkojensa määrää yhdellä neljään. Kristillisdemokraateilla on yhä kolme valtuutettua. 

Nyt pidetyissä toisissa aluevaaleissa valittiin 59 valtuutettua Kanta-Hämeen aluevaltuustoon. Valtuusto vastaa hyvinvointialueen toiminnasta ja taloudesta sekä käyttää hyvinvointialueen korkeinta päätösvaltaa. Kanta-Hämeessä suurimmat henkilökohtaiset äänisaaliit keräsivät Tarja Filatov (sd.) 3 276 ääntä, Johanna Häggmann (kesk.) 2 199 ääntä ja Emmi Lintonen (sd.) 1 383 ääntä.

Kanta-Hämeessä ehdolla oli yhteensä 427 ehdokasta 10 eri puolueesta. Uudessa aluevaltuustossa tulee istumaan seitsemän eri puolueen valtuutettuja, joista enemmistö on naisia. Valituista 59 valtuutetusta uusia 23 eli noin 39 prosenttia. 

Katso vahvistettu vaalitulos tästä uutisesta

HUOM! Artikkelin lopussa oleva nimilista on alustavan vaalituloksen mukainen, ei lopullinen. 

Vaalitulos vahvistetaan keskiviikkona

Aluevaalien äänestysprosentti nousi selvästi niin koko maassa kuin Kanta-Hämeessäkin. Näissä aluevaaleissa äänesti valtakunnallisesti 51,7 prosenttia äänioikeutetuista. Kanta-Hämeessä äänestysprosentti oli 52. Ensimmäisissä aluevaaleissa, vuonna 2022, äänestysaktiivisuus oli Kanta-Hämeessä 46,6 prosenttia.

Vilkkaimmin näissä vaaleissa Kanta-Hämeessä äänestettiin pienemmissä kunnissa. Yli 55 prosentin äänestysaktiivisuus oli Hattulassa, Humppilassa, Jokioisilla, Lopella, Tammelassa ja Ypäjällä. Riihimäellä äänestysprosentti oli maakunnan alhaisin, 49,8 prosenttia.

Kuntien keskusvaalilautakunnat suorittavat sekä aluevaalien että kuntavaalien äänten tarkastuslaskennan maanantaina. Aluevaalilautakunta puolestaan vahvistaa aluevaalien tuloksen keskiviikkona 16. huhtikuuta.

Kanta-Hämeen uusi aluevaltuusto aloittaa kautensa 1. kesäkuuta ja järjestäytyy ensimmäisessä kokouksessaan 17.6., jolloin valitaan muun muassa puheenjohtajisto ja aluehallituksen jäsenet.

Kaikkien ehdokkaiden äänimäärät ja kuntakohtaiset äänestysprosentit löytyvät Oikeusministeriön tulos- ja tietopalvelusta

Aluevaltuustoon valitut

Ehdokas    Kotikunta    Äänet

Kansallinen Kokoomus    

Isosuo, Juha    Hämeenlinna    1 113
Lehkonen, Helena    Hämeenlinna    751
Walkamo, Mika    Hämeenlinna    663
Silpola, Veli-Antti    Hämeenlinna    658
Rautio, Sari    Hämeenlinna    615
Bitter, Riku    Riihimäki    603
Saarenmaa, Lotta    Forssa    584
Kankaanmäki, Päivi    Hämeenlinna    429
Järvinen, Satu    Forssa    393
Stråhle, Jarkko    Hausjärvi    383
Sonko, Jessica    Riihimäki    381
Närkki, Aino    Riihimäki    354
Ahonen, Antti    Hämeenlinna    348
        
Perussuomalaiset        

Pullinen, Teijo    Hämeenlinna    340
Honkanen, Pasi    Hämeenlinna    284
Niemi, Pasi    Hattula    264
Lartama, Mika    Hämeenlinna    224
Eriksson, Otto    Forssa    218
        
Suomen Sosialidemokraattinen Puolue        

Filatov, Tarja    Hämeenlinna    3 276
Lintonen, Emmi    Forssa    1 383
Nahkuri, Miia    Riihimäki    1 214
Alijärvi, Pirjo    Janakkala    1 039
Taiveaho, Satu    Riihimäki    955
Lepola, Kaisa    Forssa    906
Ranjith Kumar, Prabhakaran    Hämeenlinna    866
Jormanainen, Lauri    Riihimäki    660
Kylliäinen, Kylli    Hämeenlinna    660
Heinonen, Mia    Hämeenlinna    541
Hellstén, Tapani    Hämeenlinna    427
Olkinuora, Piia    Hämeenlinna    394
Järvinen, Piritta    Hattula    360
Nurmi, Silja    Riihimäki    290
Viitanen, Timo    Hämeenlinna    284
Viitanen, Ville    Hattula    272
Fagerström, Salla    Hausjärvi    265
Lax, Minna    Jokioinen    257
Lehtonen, Terhi    Hämeenlinna    254   
        
Suomen Keskusta        

Häggman, Johanna    Forssa    2 199
Ristavaara, Heini    Hausjärvi    477
Wiisak, Johanna    Forssa    477
Suojala, Leena    Hämeenlinna    432
Taponen, Merja    Janakkala    371
Ruuskanen, Kristiina    Hämeenlinna    267
Saksala, Eija    Loppi    262
Pura, Eero    Tammela    252
Alanko, Matti    Ypäjä    245 
        
Vihreä liitto     

Soinikoski, Mirka    Hämeenlinna    838
Vanttaja, Karri    Hämeenlinna    461
Kranni, Maija    Forssa    251
Kolu, Emma    Hämeenlinna    181
           
Vasemmistoliitto        

Hirviniemi, Erja    Riihimäki    1 132
Reima, Aapo    Hämeenlinna    760
Lehto, Juhani    Hämeenlinna    387
Belik, Minna    Riihimäki    350
Kirkkola-Helenius, Tarja    Jokioinen    334
Viksten, Satu    Tammela    249
        
Suomen Kristillisdemokraatit (KD)        

Räsänen, Päivi    Riihimäki    1189
Oikari, Elise    Hattula    289
Syväntö, Vuokko    Hämeenlinna    262