
Palokuntien SM-kilpailuissa uusimpia sammutustekniikoita – Tärkeää, että oppi leviää kentälle
Tämän vuoden kilpailun teemana oli tulevaisuuden pelastajat.

Palokuntien SM-kilpailuissa uusimpia sammutustekniikoita – Tärkeää, että oppi leviää kentälle
UUTINEN / 25.05.2024
Tämän vuoden kilpailun teemana oli tulevaisuuden pelastajat.
25.05.2024

UUTINEN / 25.05.2024
Palokuntien SM-kilpailuissa uusimpia sammutustekniikoita – Tärkeää, että oppi leviää kentälle
Palokuntien suomenmestaruudesta kisattiin lauantaina Hämeenlinnassa teemalla tulevaisuuden pelastajat. Helteisessä säässä rehki kymmeniä joukkueita eri puolilta Suomea. Itse kilpailun lisäksi tärkeää on koulutuksellinen näkökulma.

Jehumaljaksi kutsuttu, vuodesta 1952 järjestetty palokuntien SM-kilpailu koostuu kolmesta osuudesta: tieto-, taito- ja kalustokilpailuista. Joukkueita oli tänä vuonna yleisessä sarjassa 33 ja veteraanisarjassa 10. Kilpailuyksikköön kuuluu johtaja ja kolme jäsentä.
Kalustokilpailussa oli tänä vuonna tehtävä, jossa huoneistopaloa sammutetaan uudella tavalla: ikkunan karmiin porataan reikä, työnnetään suihkuputki läpi ja lasketaan vettä. Sammuttaminen tällä tekniikalla ei edellytä savusukellusta.
– Etenkin maaseudulla voi nykyään olla pulaa savusukelluskelpoisista ihmisistä, ja siksi on kehitetty uusia sammutusmenetelmiä, jotta palo voidaan sammuttaa ulkokautta, taustoittaa kalustokilpailun päätuomari Mikko Eerikäinen Hämeenlinnan VPK:sta.

Kanta-Hämeen pelastusjohtaja Petri Talikka myhäili tyytyväisenä kisapaikalla Ammattiopisto Tavastian kampusalueella. Radat saivat kehuja kilpailijoilta, ja niissä saatiin hyvin parhaat joukkueet esille.
– Kilpailun iso merkitys on se, että jalkautamme osaamista kentälle. Kun täällä tehdään mahdollisimman oikeaoppiset suoritukset, väki vie opit ja kokemukset mukanaan omille toiminta-alueilleen.

Myös järjestelytoimikunnan projektipäällikkö, pelastuspäällikkö Olli Heikkilä Kanta-Hämeen pelastuslaitokselta muistuttaa, että niin toimintaympäristö, ohjeistukset kuin sammutustekniikat ja -taktiikat muuttuvat. On siis tärkeää olla ajan hermolla ja pystyä reagoimaan muutoksiin asianmukaisesti.
Heikkilä kiittää kisojen järjestelytehtäviin osallistuneita paria sataa henkilöä Kanta-Hämeen pelastuslaitokselta ja Kanta-Hämeen alueen sopimuspalokunnista.
– Saimme vapaaehtoisia liikkeelle jopa yli odotusten. Kaikki ovat olleet hyvällä mielellä töissä.



Lisätietoa kilpailusta ja tulokset löytyvät Suomen Palopäällystöliiton sivuilta.