Kirjaudu
Valikko

Navigointivalikko

Navigointivalikko

Nuoria kesätyönhakijoita.
UUTINEN
28.01.2025

Oma Häme tarjoaa kesätöitä 15–17-vuotiaille nuorille

Kesätöitä on tarjolla noin 120 nuorelle.

Nuoria kesätyönhakijoita.

Oma Häme tarjoaa kesätöitä 15–17-vuotiaille nuorille

UUTINEN / 28.01.2025

Kesätöitä on tarjolla noin 120 nuorelle.

Nuoria kesätyönhakijoita.

UUTINEN / 28.01.2025

Oma Häme tarjoaa kesätöitä 15–17-vuotiaille nuorille

Oma Häme haluaa tänäkin vuonna tarjota arvokasta kesätyökokemusta nuorille ja antaa mahdollisuuden tutustua sosiaali- ja terveysalaan eri puolilla Kanta-Hämettä. Kesätöitä on tarjolla noin 120 nuorelle (2008–2010 syntyneet).

Tietoa kesätyöpaikoista

Nuorten työtehtävät sisältävät avustavia töitä, esimerkiksi:

  • avustaminen ikäihmisten asumispalveluissa
  • avustaminen kotihoidossa
  • avustaminen vammaispalveluiden päivätoiminta- tai asumispalveluyksiköissä
  • avustavat tehtävät perusterveydenhuollon sairaalatehtävissä.

Työpaikkoja on tarjolla laajasti ympäri Kanta-Hämettä:
Hämeenlinnan kantakaupungissa, Hauholla, Tuuloksessa, Lammilla, Hattulassa, Janakkalassa, Riihimäellä, Hausjärvellä, Lopella, Forssassa, Tammelassa, Jokioisilla ja Ypäjällä.

Nuorten kesärekrytointia yhdessä rekrytointiasiantuntija Mia Majakeron kanssa hoitava Oma Hämeen rekrytointiassistentti Vera Wilen kannustaa hakemaan aktiivisesti myös kantakaupungin ulkopuolelle.

– Kannustan nuoria hakemaan töihin muuallekin kuin Hämeenlinnan kantakaupunkiin, mikäli kulkeminen onnistuu. Esimerkiksi Lopella ja Lammilla on suhteessa asukasmäärään runsaasti paikkoja tarjolla.

Kesätyön kesto ja palkkaus

Työjakson kesto: 2 viikkoa (10 työpäivää, 30 h/viikko)
Palkka: 410 €
Työ ajoittuu kesä–heinäkuulle ja sijoittuu arkipäiville päiväaikaan. Työjakso tehdään yhtenäisenä, eikä sitä voi jakaa kahteen osaan.

Miten kesätöihin haetaan?

Kesätyöpaikkojen haku on avoinna 27.1.–12.2.2025. Haku päättyy 12.2.2025 klo 15.00. Hakemus jätetään Kuntarekryn kautta.

Jätä tästä hakemus

Vinkkaathan tutulle nuorelle kivasta mahdollisuudesta päästä kesätöihin Oma Hämeelle!

Huom! meidan_omahame-Instagram-tilillä järjestetään keskiviikkona 29.1. mahdollisuus kysyä mitä vain nuorten kesätyöpaikoista.