Kirjaudu
Valikko

Navigointivalikko

Navigointivalikko

Riihimäen sairaala ja pysäköintialue
UUTINEN
24.04.2025

Oma Häme suunnittelee kiinteistöjärjestelyä Riihimäen kaupungin kanssa

Suunnitelma koskee Riihimäen sairaalan tonttia, paloasemaa ja Riihikotia.

Riihimäen sairaala ja pysäköintialue

Oma Häme suunnittelee kiinteistöjärjestelyä Riihimäen kaupungin kanssa

UUTINEN / 24.04.2025

Suunnitelma koskee Riihimäen sairaalan tonttia, paloasemaa ja Riihikotia.

Riihimäen sairaala ja pysäköintialue

UUTINEN / 24.04.2025

Oma Häme suunnittelee kiinteistöjärjestelyä Riihimäen kaupungin kanssa

Arkistokuva Riihimäen sairaalasta.

Oma Häme ja Riihimäen kaupunki ovat valmistelleet kiinteistöjärjestelyä, jossa osapuolet luovuttaisivat toisilleen omistamiaan kiinteistöjä ja samalla päivittäisivät vuokra- ja omistussuhteita vastaamaan paremmin nykyisiä ja tulevia tarpeita.

Suunnitelman mukaan hyvinvointialue luovuttaisi Riihimäen kaupungille Riihimäen sairaalan tontin, mutta säilyttäisi omistuksessaan tontilla sijaitsevat rakennukset ja vuokraisi tontin kaupungilta. Vastaavasti Riihimäen kaupunki myisi hyvinvointialueelle Riihikodin rakennuksen ja Riihimäen paloaseman. Hyvinvointialue maksaisi kaupan yhteydessä kaupungille välirahaa noin 1,5 miljoonaa euroa. Kiinteistöjärjestelyn taloudelliset ehdot perustuvat ulkopuolisten asiantuntijoiden tekemiin markkina-analyyseihin, joissa on määritelty molempien osapuolten hyväksymät arvot kohteille.

Mahdollisuus järjestelyyn nousi esiin hyvinvointialueen ja Riihimäen kaupungin vuokrasopimusneuvotteluissa. Oma Hämeen aluehallitus ja Riihimäen kaupunginhallitus käsittelevät suunnitelmaa kokouksissaan maanantaina 28. huhtikuuta. Suunnitelman toteutuminen vaatii hyväksynnän Oma Hämeen aluevaltuustolta. Riihimäellä asiaa käsittelee kaupunginhallituksen lisäksi myös kaksi lautakuntaa. Lopuksi asia tarvitsee vielä kaupunginvaltuuston hyväksynnän. Varsinaiset kiinteistökaupat voivat toteutua vasta, kun valtioneuvoston hyväksyy muutoksen Oma Hämeen lainanottovaltuuteen.

Taloudellisesti kestävä ratkaisu hyvinvointialueelle

Kiinteistöjärjestely tukisi toteutuessaan molempien tahojen strategisia ja taloudellisia tavoitteita. Hyvinvointialue voisi keskittyä omistamaan ja kehittämään sellaisia kohteita, jotka ovat sen toiminnan kannalta välttämättömiä. Samalla Oma Häme saisi vähennettyä omistukseen liittyvää hallinnollista ja taloudellista taakkaa.

Riihimäen kaupungille järjestely tarkoittaisi sote-kiinteistöihin liittyvien riskien pienentymistä sekä mahdollisuutta kehittää alueita pidemmällä aikavälillä. Järjestely toisi molemmille osapuolille myös selkeyttä kiinteistöomistuksiin.

Riihikoti ja Riihimäen paloasema ovat hyvinvointialueen palveluverkon kannalta keskeisiä kohteita Riihimäellä. Niiden siirtyminen hyvinvointialueen omistukseen tukisi pitkäjänteistä palvelutoiminnan suunnittelua ja investointien hallintaa. Samalla Riihimäen sairaalan tontin siirtyminen kaupungille mahdollistaisi alueen kaavoituksen ja kehittämisen kaupunkistrategian mukaisesti.

Järjestelyssä hyvinvointialue jatkaisi Riihikodin ja paloaseman tonttien vuokraamista kaupungilta. Kaupunki omistaisi edelleen tontit, mutta riskienhallinta, kiinteistöjen ylläpito- ja purkuvastuut siirtyisivät hyvinvointialueelle. Vuokrista ja kiinteistöveroista muodostuu kaupungille noin 350 000 euron vuotuiset tulot. Lisäksi kaupunkikonsernin lainakanta pienentyy noin kolmella miljoonalla eurolla paloasemayhtiön lainan siirtyessä hyvinvointialueelle.

Hyvinvointialueelle suunnitelma on myös taloudellisesti kannattava. Sairaalatontin myynti toisi kertaluonteisen myyntivoiton – lisäksi järjestelyn tulosvaikutus olisi kymmenen vuoden aikajänteellä positiivinen, arviolta 7–10 miljoonaa euroa. Riihikodin kiinteistön investointitarve on huomioitu laskelmissa, eikä se heikennä järjestelyn kokonaiskannattavuutta.

Oma Häme teki vastaavan kiinteistöjärjestelyn Hämeenlinnan kaupungin kanssa syyskuussa 2024. Lue uutinen: Oma Häme ja Hämeenlinnan kaupunki allekirjoittivat kiinteistökaupat

Aluehallituksen 28.4.2025 kokouksen esityslista julkaistaan Oma Hämeen asiakirjanhallintajärjestelmässä torstaiaamupäivän aikana.