Kirjaudu
Valikko

Navigointivalikko

Navigointivalikko

Kynttilä naisen käsissä.
ARTIKKELI
13.11.2025

Blogi: Sytytetty kynttilä kertoo rakkaudesta ja kaipuusta

Sunnuntaina muistetaan itsemurhan tehneitä ympäri Suomen.

Kynttilä naisen käsissä.

Blogi: Sytytetty kynttilä kertoo rakkaudesta ja kaipuusta

ARTIKKELI / 13.11.2025

Sunnuntaina muistetaan itsemurhan tehneitä ympäri Suomen.

Kynttilä naisen käsissä.

ARTIKKELI / 13.11.2025

Blogi: Sytytetty kynttilä kertoo rakkaudesta ja kaipuusta

Suru, viha, syyllisyys, häpeä, kaipuu, tyhjyys – tunteet, joita itsemurhan tehneiden läheiset usein kokevat. Nämä tunteet tulevat aalloissa ja yllättäenkin. Suru ei ole suoraviivainen prosessi, se ei noudata aikatauluja ja etene tasaisesti. Välillä ei jaksa nousta sängystä, kun toisena hetkenä vanhat muistot naurattavat niin, että mahaan sattuu. Surua ei voi myöskään suorittaa – se ei ole tehtävä, vaan aina osa elämää.  

Surun lisäksi raastavinta on usein syyllisyys – mitä minä olisin voinut tehdä, estääkseni tapahtuneen? Tärkeintä on muistaa, että itsemurha ei ole kenenkään syy – ei sinun, eikä hänen. Se on usein seurausta mielen sairaudesta, joka voi hämärtää toivon ja estää näkemästä ulospääsyä.

Syyllisyys voi tuoda mukanaan myös ajatuksen omasta hyvinvoinnista – saanko minä voida hyvin? Tee sitä, mitä läheisesikin sinulle toivoisi: anna hellyyttä ja hoivaa. Sinä saat nauraa uudelleen. Sinä saat suunnitella tulevaa. Sinä saat olla onnellinen, vaikka suru kulkisi rinnalla. Elämä ei palaa entiselleen, mutta se voi jatkua. Muisto rakkaastasi ei katoa, mutta sen rinnalle voi tulla lempeyttä, kiitollisuutta ja rauhaa. 

Surussa ei myöskään kannata jäädä yksin: ajatusten ja tunteiden yhdessä jakaminen luo toivoa ja lohtua. Pidä yhteyttä läheisiisi. Myös ulkopuolista apua on tarjolla: ammattilaiset voivat auttaa jäsentämään ajatuksia, jotka tuntuvat liian raskailta yksin kantaa. Kanta-Hämeessä on useita tahoja, jotka tarjoavat tukea, kuuntelua ja apua läheisensä menettäneille myös silloin, kun menetys on tapahtunut itsemurhan kautta. 

Tukea itsemurhan tehneiden läheiselle: 

Kanta-Hämeessä järjestetään sunnuntaina useita kynttilätapahtumia, joissa on mahdollisuus sytyttää kynttilä läheisen muistolle. Tutustu tarkemmin järjestettäviin tapahtumiin täältä: Surunauha ry:n verkkosivuilta.  

Liisi Mäkelä, projektiasiantuntija
Minna Ritakorpi, elintapaohjauksen koordinaattori