Ohjausryhmä

Ohjausryhmä kokoontui viimeisen kerran Hämeenlinnassa 21.8.2017.

Ohjausryhmän tarkoitus oli vastata Kanta-Hämeen maakunta- ja sote-uudistuksen etenemisestä ja toimeenpanosta sekä varmistaa tavoitteisiin nähden riittävät resurssit. Ohjausryhmä päätti valmisteluun liittyvistä asioista, kuten toiminnan linjauksista.

Ohjausryhmä tuo esimerkiksi kuntien ääntä esiin, jotta tiedetään, minkälaista sosiaali- ja terveydenhuollon maakunnallista järjestelmää meille Kanta-Hämeeseen luodaan, Forssan kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Kaisa Lepola sanoo.

Ohjausryhmän puheenjohtajana toimi maakuntahallituksen puheenjohtaja Tarja Filatov.

Ohjausryhmässä oli jokaisesta Kanta-Hämeen 11 kunnasta kolme edustajaa. Ohjausryhmään kuuluivat myös sote-muutosryhmän jäsenet, eli muun muassa Forssan seudun hyvinvointikuntayhtymän, Hämeen liiton ja Kanta-Hämeen sairaanhoitopiirin johto. Lisäksi ohjausryhmässä oli edustajat aluehallintovirastosta, ELY-keskuksesta ja TE-toimistosta. Henkilöstöä edustivat kunta-alan pääsopijajärjestöjen nimeämät edustajat.

Oma Häme -ohjausryhmä

Tarja Filatov, puheenjohtaja
tarja.filatov@eduskunta.fi

Forssa

Kaisa Lepola
kaisa.lepola@forssa.fi

Mika Penttilä
mika.penttila@forssa.fi

Leena Järvenpää
leena.jarvenpaa@forssa.fi

Hattula

Kaj Nordenswan
kaj.nordenswan@hattula.fi

Kai Ventola
kai.ventola@hattula.fi

Lauri Inna
lauri.inna@hattula.fi

Hausjärvi

Kari Masalin
kari.masalin@riihimaki.fi

Pekka Lokinperä
pekka.lokinpera@elisanet.fi

Pekka Määttänen
pekka.maattanen@hausjarvi.fi

Humppila

Eeva Nurmi
eeva.nurmi@humppila.fi

Anja Syrjälä
anja.syrjala@humppila.fi

Maarit Sihvonen
maarit.sihvonen@humppila.fi

Esko Tonteri
esko.tonteri@humppila.fi

Hämeenlinna

Sari Rautio
sari.rautio@hameenlinna.fi

Timo Kenakkala
timo.kenakkala@hameenlinna.fi

Juha Isosuo
juha.isosuo@hameenlinna.fi

Veli-Pekka Rautava
veli-pekka.rautava@hameenlinna.fi

Janakkala

Merja Taponen
merja.taponen@janakkala.fi

Reijo Löytynoja
reijo.loytynoja@janakkala.fi

Tanja Matikainen
tanja.matikainen@janakkala.fi

Matti Valtonen
matti.valtonen@janakkala.fi

Jokioinen

Jorma Hacklin
jorma.hacklin@surffi.net

Antero Suonpää
antero.suonpaa@jokioinen.fi

Jarmo Määttä
jarmo.maatta@jokioinen.fi

Loppi

Karoliina Saari
karoliina.saari@gmail.com

Marja Peltomäki
marja.peltomaki@pp.inet.fi

Karoliina Frank
karoliina.frank.@loppi.fi

Riihimäki

Pertti Mäkelä
pm.riihimaki@elisanet.fi

Tommi Räty
tommi.raty@elisanet.fi

Sami Sulkko
sami.sulkko@riihimaki.fi

Mirja Saarni
mirja.saarni@riihimaki.fi

Tammela

Esa Ryhtä
esa.ryhta@tammela.fi

Harri Kaunisto
harri.kaunisto@tammela.fi

Kalle Larsson
kalle.larsson@tammela.fi

Ypäjä

Matti Alanko
matti.alanko@ypaja.fi

Markku Leppälahti
markku.leppalahti@ypaja.fi

Vesa Ketola
vesa.ketola@ypaja.fi

Etelä-Suomen aluehallintovirasto

Satu Koskela
satu.koskela@avi.fi

Forssan seudun hyvinvointikuntayhtymä

Juha Heino
juha.heino@fshky.fi

Hämeen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus

Jarmo Paukku
jarmo.paukku@ely-keskus.fi

Tommi Muilu
tommi.muilu@ely-keskus.fi

Hämeen liitto

Anna-Mari Ahonen
anna-mari.ahonen@hame.fi

Matti Lipsanen
matti.lipsanen@hame.fi

Hämeen yrittäjät

Juha Haukka
juha.haukka@hameenyrittajat.fi

Kanta-Hämeen sairaanhoitopiiri

Hannu Juvonen
hannu.juvonen@khshp.fi

TE-toimisto

Harri Jokinen
harri.jokinen@te-toimisto.fi

Uudenmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus

Tuovi Päiviö
tuovi.paivio@ely-keskus.fi

Henkilöstön edustajat

Maarit Lindholm-Teräväinen
maarit.lindholm-teravainen@riihimaki.fi

Juha Kankus
juha.kankus@riihimaki.fi

Antti Mali
antti.mali@khshp.fi

Helena Pimperi
helena.pimperi@hameenlinna.fi

Johanna Rantanen
johanna.rantanen@hameenlinna.fi

Jouni Riihimäki
jouni.riihimaki@ely-keskus.fi

Harri Toivonen
harri.toivonen@hattula.fi

Leena Toivonen
leena.toivonen@janakkala.fi