Sote-henkilöstöfoorumi

Oma Hämeen sote-henkilöstöfoorumi kokoaa yhteen sosiaali- ja terveysalan henkilöstön edustajat. Oma Häme -uudistus vaikuttaa yli 6 000:een sosiaali- ja terveysalan työntekijään, kolmannen sektorin toimijoihin, järjestöihin, yrityksiin ja sidosryhmiin.

Tarkoituksena on, että henkilöstöfoorumi edistää muun muassa tiedonkulkua, henkilöstön osallistumista Oma Hämeen valmisteluun ja henkilöstön näkökulmien huomioimista.

– Tärkeintä olisi, että jo nyt otettaisiin huomioon ne olosuhteet, joissa työntekijät työskentelevät. Resurssit ovat tälläkin hetkellä erittäin niukat, ja moni kokee, ettei pysty palvelemaan asiakasta riittävän hyvin. Tulevassa organisaatiossa täytyy huolehtia työntekijöiden jaksamisesta, JUKO Ry:n Hämeenlinnan pääluottamusmies Johanna Rantanen korostaa.

Päivi Kaisla Tehystä painottaa henkilöstön edustajien asemaa. Luottamusmiesten, työsuojeluvaltuutettujen ja muiden yhteistoiminnassa mukana olevien henkilöstön edustajien on oltava aktiivisesti mukana valmistelussa.

– Myös ajankäyttöä täytyisi saada lisää. Valmistelu vie paljon aikaa ja resursseja, Kaisla sanoi.

 

Henkilöstöfoorumin kokoukset keväällä 2017: 17.1., 16.2., 16.3., 20.4., 18.5., 15.6.

Henkilöstöfoorumin jäsenet

Jukka Lindberg, puheenjohtaja
Oma Häme
jukka.lindberg@hame.fi

Terhi Koivisto, varapuheenjohtaja
Koulutuskuntayhtymä Tavastia
terhi.koivisto@kktavastia.fi

Leena Rantala, sihteeri
Oma Häme
leena.rantala@hame.fi

JHL

Anita Mäkelä, edustaja
Hämeenlinna
anita.makela@hameenlinna.fi

Sinikka Elo, varaedustaja
Janakkala
sinikka.elo@janakkala.fi

Jytyliitto

Terhi Koivisto, edustaja
Hämeenlinna
terhi.koivisto@kktavastia.fi

Nana Palosaari, varaedustaja
Kanta-Hämeen sairaanhoitopiiri
nana.palosaari@khshp.fi

Lääkärikartelli

Mirja Hallikainen, edustaja
Riihimäki
mirja.hallikainen@riihimaki.fi

Johannes Kerälä, varaedustaja
Hämeenlinna
johannes.kerala@hameenlinna.fi

Super

Silja-Liisa Niinikoski, edustaja
Forssan seudun hyvinvointikuntayhtymä
silja-liisa.niinikoski@fshky.fi

Päivi Pöyry, varaedustaja
Riihimäki
paivi.poyry@riihimaki.fi

Talentia

Johanna Rantanen, edustaja
Hämeenlinna
johanna.rantanen@hameenlinna.fi

Heini Ristavaara, varaedustaja
Kanta-Hämeen sairaanhoitopiiri
heini.ristavaara@khshp.fi

Tehy

Mari Saarinen, edustaja
Kanta-Hämeen sairaanhoitopiiri
mari.saarinen@khshp.fi

Marja-Liisa Forsell, varaedustaja
Hämeenlinna
marja-liisa.forsell@hameenlinna.fi

Eteva

Ilpo Romppanen, edustaja
JHL
ilpo.romppanen@eteva.fi

Leena Vesto, varaedustaja
SUPER
leena.vesto@eteva.fi

Kanta-Hämeen sairaanhoitopiiri

Petri Alaluusua
Henkilöstöjohtaja
petri.alaluusua@khshp.fi