
Blogi: Valtion rahoituksen jälkikäteistarkistus heilauttaa puntteja
Rahoitus- ja investointijohtaja Petrus Kukkonen pohtii blogissaan tarkistuksen konkreettisia vaikutuksia.

Blogi: Valtion rahoituksen jälkikäteistarkistus heilauttaa puntteja
ARTIKKELI / 01.04.2025
Rahoitus- ja investointijohtaja Petrus Kukkonen pohtii blogissaan tarkistuksen konkreettisia vaikutuksia.

ARTIKKELI / 01.04.2025
Blogi: Valtion rahoituksen jälkikäteistarkistus heilauttaa puntteja
No niin, nyt yksi hyvonvointialueiden rahoituslain kukkanen on vuorostaan puhjennut kukkaan. Hyvinvointialueiden rahoitus kasvoi vuodelle 2025 noin 2,2 miljardia euroa. Tänä vuonna hyvinvointialueiden rahoitusta on korjattu ensimmäisen kerran jälkikäteistarkistuksella. Se on noin 1,41 miljardia euroa eli palvelutarpeen ja hyvinvointialue-indeksin vaikutus rahoitukseen kasvuun oli noin 800 miljoonaa euroa.
Jälkikäteistarkistuksen arvo perustuu kaikkien hyvinvointialueiden yhteen laskettuun alijäämään vuodelta 2023. Jälkikäteistarkistuksen tavoitteena on korjata valtakunnallisesti hyvinvointialueiden rahoitusta vastaamaan sosiaali-, terveys- ja pelastuspalveluiden järjestämisen todellisia kustannuksia. Tarkistus on erä, joka myös otetaan alueilta pois, kun valtakunnallinen alijäämä pienentyy.
Rahoituksen tarkistus on valtakunnallisesti hyvä asia. Mutta, kun sukeltaa pinnan alle ja katsoo, miten se on kohdistunut eri alueille, saattaa kahvi mennä väärään kurkkuun. Jälkikäteistarkistus kohdennetaan alueille rahoituksen suhteessa – eli jos alueen osuus rahoituksesta on yksi prosentti, niin jälkikäteistarkistuksena lisätyn rahoituksen osuus on 14,1 miljoonaa euroa vuonna 2025. Epäilen, että tämä ei vielä laita herätyskelloja soimaan.
Jälkikäteistarkistuksena myönnetyn rahoituksen määrä on syntynyt alueiden yhteenlasketuista alijäämistä. Alijäämät alueilla ovat jakautuneet täysin eri tavalla kuin alueiden osuus kokonaisrahoituksesta. Kanta-Hämeen hyvinvointialueen jälkikäteistarkistuksena lisätty rahoitusosuus on noin 43,8 miljoonaa vuodelle 2025. Se perustuu rahoitusosuuteen, joka on 3,1 prosenttia eli 3,1 x 1,41 miljardia = 43,8 miljoonaa.
Kanta-Hämeen hyvinvointialueen vuoden 2023 alijäämä oli 59,4 miljoonaa euroa. Tuo noin 15,6 miljoonan erotus (59,4 me – 43,8 me) on järjestelmässä siirtynyt toiselle alueelle. Isoimmat erotukset ovat Keski-Suomessa, Lapissa ja Vantaa-Keravalla.
Lisärahoitusta ylijäämästä huolimatta?
Jälkikäteistarkistus on myös nostanut tiettyjen alueiden rahoitusta enemmän kuin vuoden 2023 alijäämä on ollut. On myös yksi alue, jossa vuonna 2023 on tehty ylijäämää. Käytetään tästä paikasta nimeä Onnela.
Onnelassa sosiaali – ja terveyspalvelut sekä pelastustoimi teki vuonna 2023 ylijäämää noin 28 miljoonaa euroa ja kyseisen vuoden osalta jälkikäteistarkistuksena kohdistui heille 150 miljoonaa euroa lisärahoitusta vuodelle 2025. Eli muiden alueiden syntyneestä alijäämästä siirrettiin Onnelalle kyseinen summa. Yhteisvaikutus Onnelan talouteen oli siis +178 miljoonaa euroa ja Kanta-Hämeen hyvinvointialueen talouteen - 15,6 miljoonaa euroa. On myös muita alueita, jotka hyötyvät jälkikäteistarkistuksesta. Korostan, että syy ei ole Onnelan tai muiden alueiden, vaan rahoitusjärjestelmän.
On suhteellisen helppo ymmärtää lain laatijoita, miksi lakiin on kirjoitettu jälkikäteistarkistuselementti nykyiseen muotoon. Sen tarkoituksena on ollut varmistaa, että rahoituksen taso vastaa valtakunnallisesti todellisia kustannuksia. Tarkistus voisi toimia kohtuullisesti tilanteessa, jossa alijäämät tai ylijäämät olisivat olleet pieniä. Sitä ei ole laadittu tilanteeseen, jossa alueiden alijäämät nousivat erittäin korkeiksi vuonna 2023.
Rahoitusjärjestelmään liittyvät ongelmat olivat kuitenkin helposti nähtävissä jo syksyllä 2023, kun alueiden tilinpäätösennusteet alkoivat tarkentua. Yksittäisen virkamiehen näkökulmasta on suhteellisen vaikea ymmärtää, miksi ilmiselvää ongelmaa ei lähdetty jo silloin korjaamaan. Nyt sen on annettu uida osaksi hyvinvointialueiden rahoitusjärjestelmää, missä se aiheuttaa entistäkin vaikeampia taloustilanteita alueille.
Pahempaa vielä edessä?
Nyt kun odotetaan vielä vuosi tai kaksi niin, ollaan tilanteessa, jossa hyötyjien ja häviäjien erot vain kasvavat ja tilanteen korjaaminen on aina vain vaikeampaa. Odotan kauhulla sitä hetkeä, kun eriarvoistuminen on siinä pisteessä, että valtakunnallisesti hyvinvointialueiden tulos on kääntynyt positiiviseksi, jolloin jälkikäteistarkistus lähtee leikkaamaan kaikkien alueiden rahoitusta rahoitusosuuksien suhteessa.
Jälkikäteistarkistus siis leikkaa alueiden rahoituksen tasoa, vaikka alueella olisikin vielä alijäämää taseessa. Tämä on nähtävissä jo nyt, kun tarkastellaan rahoituksen painelaskelmaa vuosien 2026–2028 osalta. Alueiden rahoituksen kasvu putoaa lähes nollaan ja joillain alueilla kehitys on jopa negatiivinen.
Näin lopuksi ilmainen vinkki: säästöjä voi saada aikaiseksi myös korjaamalla rahoitusjärjestelmää.

Petrus Kukkonen, rahoitus- ja investointijohtaja
Sisältöjulkaisija
Uutiset

Soita 116 117 ennen Assin päivystykseen hakeutumista
Hätätilanteessa soita aina 112.

Soita 116 117 ennen Assin päivystykseen hakeutumista
UUTINEN / 09.10.2026
Hätätilanteessa soita aina 112.

UUTINEN / 09.10.2026
Soita 116 117 ennen Assin päivystykseen hakeutumista
Kun harkitset lähtöä Ahveniston sairaalan eli Assin päivystykseen, soita ensin Päivystysapuun numeroon 116 117. Terveydenhuollon ammattilainen arvioi tilanteesi ja hoidon tarpeen. Puhelimessa tehty arvio auttaa sujuvoittamaan hoidon tarpeen arviointia myös päivystyksessä.
Päivystyksessä on käytössä aikaisempaan tapaan ilmoittautumisautomaatti. Ilmoittautumisen jälkeen asiakas kutsutaan hoidon tarpeen arviointiin toiseen käytössä olevaan huoneeseen. Tämä hidastaa hieman asiointia saapumisvaiheessa.
Pahoittelemme asioinnin hidastumista. Muutos koskee saapumisvaihetta, eikä se vaikuta toimintaan varsinaisissa hoitotiloissa.
Päivystyksessä potilaat hoidetaan lääketieteellisen kiireellisyysjärjestyksen mukaan. Kiireettömissä terveysasioissa ota yhteyttä omaan terveysasemaasi tai hyödynnä digitaalisia palveluja.
Hätätilanteessa soita aina 112.

Oma Hämeen kotihoito Riihimäellä sai Kanta-Hämeen parhaat asiakasarviot
Riihimäen pohjoisen alueen kotihoito nousi Kanta-Hämeen parhaiden vanhuspalveluyksiköiden joukkoon.

Oma Hämeen kotihoito Riihimäellä sai Kanta-Hämeen parhaat asiakasarviot
UUTINEN / 09.10.2026
Riihimäen pohjoisen alueen kotihoito nousi Kanta-Hämeen parhaiden vanhuspalveluyksiköiden joukkoon.

UUTINEN / 09.10.2026
Oma Hämeen kotihoito Riihimäellä sai Kanta-Hämeen parhaat asiakasarviot
Riihimäen pohjoisen alueen kotihoito nousi Kanta-Hämeen parhaiden vanhuspalveluyksiköiden joukkoon Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) asiakastyytyväisyyskyselyssä.
Oma Hämeen Riihimäen pohjoisen alueen kotihoito on saanut Kanta-Hämeen parhaat asiakasarviot THL:n valtakunnallisessa vanhuspalvelujen asiakastyytyväisyyskyselyssä.
Kotihoidossa parhaiden joukkoon ylsi myös Attendon kotihoito Riihimäellä. Ympärivuorokautisessa palveluasumisessa Kanta-Hämeen parhaat asiakasarviot saivat Forssassa sijaitseva Attendo Retonkihovi sekä Ikifit Oy hyvinvointikoti Hellä.
– Tämä on hieno onnistuminen Riihimäen tiimiltä ja on hienoa, että asiakkaat ovat antaneet tällaisen palautteen. Riihimäellä on pitkään tehty asiakaslähtöistä ja vaikuttavaa työtä, joka näkyy hyvin näissä tuloksissa, sanoo kotihoidon tulosaluejohtaja Anne Hintsala.
Asiakkaat arvioivat muun muassa turvallisuutta ja palvelun riittävyyttä
THL asiakastyytyväisyyskyselyssä selvitetään, miten ikääntyneet asiakkaat kokevat saamansa palvelut. Arvioinnissa tarkastellaan avun ja palvelun riittävyyttä, turvallisuuden tunnetta, asiakkaan toiveiden huomioimista sekä halukkuutta suositella palvelua muille.
Tuloksia tarkastellaan sekä valtakunnallisesti että hyvinvointialueittain. THL on seurannut vanhuspalvelujen asiakastyytyväisyyttä vuodesta 2022 lähtien kahden vuoden välein. Jokaisella kyselykerralla vastauksia on saatu yli 40 000 asiakkaalta eri puolilta Suomea.
Vanhuspalvelujen asiakastyytyväisyyden heikkeneminen on pysähtynyt
Valtakunnallisten tulosten perusteella suurin osa vanhuspalvelujen asiakkaista on tyytyväisiä saamiinsa palveluihin, mutta eri osa-alueiden välillä on eroja.
Hieman yli puolet asiakkaista on täysin tyytyväisiä avun ja palvelun riittävyyteen. Turvallisuuden kokemukseen täysin tyytyväisiä on kuusi kymmenestä asiakkaasta ja omien toiveiden huomioimiseen runsaat neljä kymmenestä.
Kotihoidon asiakkaiden tyytyväisyys heikkeni vuosina 2022–2024 useilla osa-alueilla. Arviot laskivat muun muassa turvallisuuden kokemuksessa, asiakkaiden toiveiden huomioimisessa sekä avun ja palvelun riittävyydessä.
Keväällä 2026 toteutetun kyselyn perusteella kielteinen kehitys on kuitenkin pysähtynyt, ja joillakin osa-alueilla asiakastyytyväisyys on hieman parantunut.
Tutustu tarkemmin tuloksiin:

Oma Hämeen uudeksi johtajaylilääkäriksi on valittu Roope Leppänen
Leppänen siirtyy Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueelta Kanta-Hämeeseen vuoden alussa.

Oma Hämeen uudeksi johtajaylilääkäriksi on valittu Roope Leppänen
UUTINEN / 09.10.2026
Leppänen siirtyy Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueelta Kanta-Hämeeseen vuoden alussa.

UUTINEN / 09.10.2026
Oma Hämeen uudeksi johtajaylilääkäriksi on valittu Roope Leppänen
Kanta-Hämeen hyvinvointialueen uudeksi johtajaylilääkäriksi on valittu lääketieteen lisensiaatti, geriatrian ja yleislääketieteen erikoislääkäri Roope Leppänen. Helsinkiläinen, 50-vuotias Leppänen työskentelee tällä hetkellä erikoissairaanhoidon palvelujen johtajana Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueella. Hän aloittaa uudessa tehtävässään vuoden 2027 alussa.
Johtajaylilääkärin rekrytointi käynnistyi loppukesällä nykyisen viranhaltijan eläköitymisen vuoksi. Virkaa haki yhteensä 22 henkilöä, joista 20 täytti kelpoisuusvaatimukset. Haastatteluihin kutsuttiin kuusi hakijaa, joista kolmen kanssa jatkettiin keskusteluja. Kaikki kolme osallistuivat myös soveltuvuusarviointiin.
– Hakijajoukko oli erittäin korkeatasoinen. Olemme iloisia, että saamme tähän vaativaan ja hyvinvointialueen tulevaisuuden kannalta keskeiseen tehtävään kokeneen ammattilaisen, toteaa hyvinvointialuejohtaja Olli Naukkarinen.
Johtajaylilääkäri toimii Oma Hämeen vastaavana lääkärinä ja vastaa hyvinvointialueen terveydenhuollon lääketieteellisestä johtamisesta. Strategia- ja integraatiotoimialalle sijoittuvassa tehtävässä korostuvat palvelujärjestelmän kehittäminen, strategian toimeenpano sekä terveydenhuollon laadun, potilasturvallisuuden ja vaikuttavuuden edistäminen.
– Kiitän Kanta-Hämeen hyvinvointialuetta luottamuksesta. Hyvä rekrytointiprosessi ja työ, mitä Kanta-Hämeessä on jo tehty, vakuuttivat. Olen iloinen voidessani liittyä tähän kehittämismyönteiseen joukkoon, sanoo Roope Leppänen.

Kiinnostaako, mitä Oma Hämeen palveluissa tapahtuu? Tilaa uutiskirje!
Toinen asiakkaiden uutiskirje on julkaistu ja lähetetty tilaajille.

Kiinnostaako, mitä Oma Hämeen palveluissa tapahtuu? Tilaa uutiskirje!
UUTINEN / 09.10.2026
Toinen asiakkaiden uutiskirje on julkaistu ja lähetetty tilaajille.

UUTINEN / 09.10.2026
Kiinnostaako, mitä Oma Hämeen palveluissa tapahtuu? Tilaa uutiskirje!
Oma Hämeen toinen asiakasuutiskirje on julkaistu ja lähetetty tilaajille. Maksuton, sähköpostiin tilattava uutiskirje kokoaa yhteen ajankohtaista tietoa hyvinvointialueen palveluista, niiden muutoksista ja kehittämisestä. Uutiskirjeen voi tilata kuka tahansa Kanta-Hämeen hyvinvointialueen palveluista kiinnostunut.
Uutiskirje tarjoaa helposti luettavassa muodossa tietoa palveluista ja niiden muutoksista. Mukana on myös käytännön ohjeita, jotka helpottavat asiointiasi palveluissamme sekä linkkejä kiinnostaviin uutisiin. Sisältö kootaan Oma Hämeen verkkosivuilla julkaistuista uutisista ja muista ajankohtaisista aiheista. Uutiskirje täydentää hyvinvointialueen muuta asiakasviestintää.
Uutiskirjeen voi lukea myös ilman sähköpostia
Oma Häme haluaa tarjota ajankohtaista tietoa myös niille asukkaille, jotka eivät käytä sähköpostia tai seuraa digitaalisia kanavia. Siksi uutiskirjeestä julkaistaan myös tulostettava, tiivistetty versio.
Tulostettavaa uutiskoostetta voivat hyödyntää esimerkiksi Oma Hämeen yksiköt, kirjastot, järjestöt ja seurakunnat. Tilaajat voivat myös halutessaan tulostaa koostetta läheisilleen tai vaikka naapurille.
Uutiskirjeet ja niiden tulostettavat versiot ovat kaikkien luettavissa Oma Hämeen verkkosivuilla. Myös uutiskirjeen tilaaminen onnistuu samalta sivulta: Uutiskirjeen oma sivu

Influenssa- ja koronarokotusten ajanvaraus avautuu 20. lokakuuta
Varaa rokotusaika ensisijaisesti digitaalisesti.

Influenssa- ja koronarokotusten ajanvaraus avautuu 20. lokakuuta
UUTINEN / 24.09.2026
Varaa rokotusaika ensisijaisesti digitaalisesti.

UUTINEN / 24.09.2026
Influenssa- ja koronarokotusten ajanvaraus avautuu 20. lokakuuta
Rokotukset alkavat viikolla 44 eli lokakuun viimeisellä viikolla.
Varaa rokotusaika ensisijaisesti digitaalisesti. Jos et voi käyttää digitaalisia palveluita, voit varata ajan puhelimitse.
Tarkista ensin, kuulutko maksuttoman rokotuksen kohderyhmään
Julkisessa terveydenhuollossa influenssa- ja koronarokotukset annetaan maksutta kansallisen rokotusohjelman mukaisille riskiryhmille.
Jos et kuulu maksuttoman rokotuksen kohderyhmään, voit hankkia rokotuksen omakustanteisesti apteekista tai yksityiseltä lääkäriasemalta.
Katso influenssa- ja koronarokotusten kohderyhmät
Alle kouluikäiset lapset ja heidän huoltajansa
Neuvolassa rokotetaan neuvolaikäiset lapset ja esikoululaiset sekä riskiryhmiin kuuluvat huoltajat. Neuvolassa voidaan rokottaa myös huoltaja, joka kustantaa rokotteensa itse.
Kouluikäiset lapset ja heidän huoltajansa
Jos sekä aikuinen että lapsi kuuluvat riskiryhmään, heidät voidaan rokottaa samalla käynnillä kouluterveydenhuollossa.
Varaa aika ensisijaisesti digitaalisesti
Voit varata rokotusajan digitaalisesti terveysasemalle, neuvolaan ja kouluterveydenhuoltoon.
Varaa aika joko Oma Häme -sovelluksessa tai kirjautumalla asiointipalveluun osoitteessa omahame.fi sivun yläreunan Kirjaudu-painikkeesta.
Voit varata ajan myös toisen henkilön puolesta, jos sinulla on tarvittava Suomi.fi-valtuutus. Alaikäisen puolesta asioi hänen huoltajansa.
Katso Suomi.fi-valtuutuksen ohjeet
Jos et voi varata aikaa digitaalisesti, varaa aika puhelimitse
Jos et voi käyttää digitaalisia palveluita, voit varata rokotusajan puhelimitse. Voit varata ajan myös toisen henkilön puolesta, jos sinulla on tarvittava Suomi.fi-valtuutus. Alaikäisen puolesta asioi hänen huoltajansa.
Terveysasemat
- Keskitetty rokotuspuhelin: 03 629 6400
- Palveluaika: ma–pe klo 10–14. Puhelinpalvelussa on käytössä takaisinsoitto. Soitamme sinulle takaisin viiden arkipäivän kuluessa.
Hattulan terveysasema
- Puhelin: 050 416 6259
- Palveluaika: ma–pe klo 10–14. Puhelinpalvelussa on käytössä takaisinsoitto. Soitamme sinulle takaisin viiden arkipäivän kuluessa.
Neuvolat
- Puhelin: 03 629 6200
- Palveluaika: ma, ke ja to klo 8–15 sekä ti ja pe klo 8–12
Koulu- ja opiskeluterveydenhuolto
Ota yhteyttä omaan koulu- tai opiskeluterveydenhuoltoon.
Kuulo- ja puhevammaiset sekä tulkkausta tarvitsevat
Kuulo- ja puhevammaiset sekä tulkkausta tarvitsevat voivat asioida tekstiviestitse.
- Neuvola-asiakkaiden tekstiviestinumero: 040 629 6252
- Terveysasemien tekstiviestinumerot
Näin tarkistat varaamasi ajan
Voit tarkistaa varaamasi ajan Oma Häme -sovelluksessa tai kirjautumalla asiointipalveluun osoitteessa omahame.fi. Valitse Oma asiointi ja sen jälkeen Tulevat ajanvaraukset.
Jos et pääsekään varaamallesi ajalle, peru tai siirrä se
Peru tai siirrä tarpeeton rokotusaika, jotta aika vapautuu toiselle asiakkaalle.
Voit perua tai siirtää ajan Oma Häme -sovelluksessa tai kirjautumalla asiointipalveluun osoitteessa omahame.fi. Löydät varauksesi kohdasta Oma asiointi ja Tulevat ajanvaraukset.
Jos samalla varauksella on useampi henkilö:
- Varauksen voi perua vain varauksen tehnyt henkilö, vaikka hän ei itse olisi mukana varauksella.
- Kun varaus perutaan, aika peruuntuu kaikilta samalla varauksella olevilta henkilöiltä.
- Ryhmälle varattua aikaa ei voi siirtää.
Jos et voi perua aikaa digitaalisesti, soita oman palvelusi yllä mainittuun rokotusnumeroon.
Riihimäellä ja Turengissa järjestetään myös walk in -rokotuspäiviä
Riihimäen ja Turengin terveysasemilla kokeillaan walk in -rokotuspäiviä, jolloin rokotukseen voi tulla ilman ajanvarausta. Varaudu tarvittaessa jonottamaan.
Walk in -rokotukset on tarkoitettu ensisijaisesti Riihimäen seudulla ja Janakkalassa asuville aikuisille. Tarkista ennen rokotukseen saapumista, että kuulut rokotusten kohderyhmään.
Riihimäen terveysasema
Osoite: Kontiontie 77, 6. krs
Walk in -rokotuspäivät:
- 28.10. klo 8.30–14.00
- 4.11. klo 8.30–14.00
- 11.11. klo 8.30–14.00
Turengin terveysasema
Osoite: Tapailanpiha 13 B
Walk in -rokotuspäivät:
- 18.11. klo 10.00–17.30
- 24.11. klo 10.00–17.30
Näin valmistaudut rokotukseen
- Tule rokotukseen vain terveenä.
- Saavu paikalle ajoissa.
- Pukeudu niin, että olkavartesi on helppo paljastaa rokotusta varten.
- Ota mukaan Kela-kortti tai henkilöllisyystodistus.
- Varaudu odottamaan rokotuspisteellä 15 minuuttia rokotuksen jälkeen.
Lisätietoa rokotuksista
Ajantasaiset tiedot rokotuksista löydät Oma Hämeen päivittyvältä rokotussivulta omahame.fi/rokotuspalvelut.
Siirry rokotuspalveluiden sivuille
Katso ohjevideo: Näin varaat rokotusajan digitaalisesti

Kiitos palautteestasi – näin asiakkaat ovat auttaneet Oma Hämettä kehittämään palvelujaan
Jokainen palaute on arvokas.

Kiitos palautteestasi – näin asiakkaat ovat auttaneet Oma Hämettä kehittämään palvelujaan
UUTINEN / 09.10.2026
Jokainen palaute on arvokas.
09.10.2026

UUTINEN / 09.10.2026
Kiitos palautteestasi – näin asiakkaat ovat auttaneet Oma Hämettä kehittämään palvelujaan
Oma Häme haluaa kiittää jokaista asiakasta, joka on antanut palautetta. Jokainen palaute on arvokas — olipa se kiitos, kehittämisehdotus tai kriittinen huomio.
— Palautteiden avulla tunnistamme palveluidemme vahvuuksia, löydämme kehittämiskohteita ja pystymme tekemään muutoksia, jotka parantavat asiakkaiden arkea ja asiointikokemusta, asiakaslähtöisyyden erityisasiantuntija Sanna Mäkynen kertoo.
Moni palveluiden kehittämistoimenpide on saanut alkunsa juuri asiakkaiden havainnoista ja kokemuksista. Oma Häme on saanut vuoden 2026 aikana (30.9. mennessä) yhteensä 56 668 vastausta asiakaskyselyyn ja 2033 kappaletta pääasiassa verkkosivujen kautta annettua vapaamuotoista asiakaspalautetta. Myös verkkosivujen sisällöistä on voinut antaa palautetta: näitä palautteita on tullut 2962 kappaletta. Chat-palvelun jälkeen on saatu lähes 9000 pikapalautetta.
Palautetta voi antaa eri tavoin: käyntien jälkeen asiakas saattaa saada pyynnön vastata asiakaskyselyyn tekstiviestitse. Kyselyyn vastaaminen on maksutonta ja siihen on mahdollista muutamissa palveluissa vastata myös QR-koodin avulla tai paperilomakkeella.
Vapaamuotoisesti palautetta voi antaa verkkosivujen palautelomakkeella Palaute - Oma Häme. Myös suullisesti annettu palaute on mahdollista asiakkaan luvalla kirjata ja ohjata käsiteltäväksi. Vapaamuotoinen palaute ohjautuu käsiteltäväksi yksikön esihenkilölle, joka on yhteydessä asiakkaaseen, jos palautteessa on yhteystiedot. Oma Hämeen palvelulupaus on käsitellä palaute 7 vuorokauden sisällä.
Palautteet ovat:
- vahvistaneet tai täydentäneet jo aloitettua kehittämistä
- johtaneet ohjeen tai toimintatavan, kuten tutkimustapojen kertaamiseen
- johtaneet muutokseen, hankintaan tai uuteen toimintatapaan
- johtaneet lisäkoulutukseen tai ohjaukseen
- auttaneet korjaamaan virheen tai tunnistamaan uuden kehittämiskohteen esimerkiksi digipalveluissa tai verkkosivuilla
- vahvistaneet toimintatapaa tai tukeneet henkilökunnan jaksamista
- auttaneet muodostamaan asiakaskohtaamisen mallin
— Palautteiden perusteella keskitymme kehittämään nopeampaa yhteydensaantia, palvelupolkujen sujuvuutta ja asiakasohjausta sekä hoidon jatkuvuutta, Mäkynen selvittää.
— Kiitos ajastasi, näkemyksistäsi ja halustasi kehittää palvelujamme yhdessä kanssamme. Palautteet vaikuttavat aidosti toimintaamme.