Murupolku
Navigointivalikko
Gynekologisen tähystysleikkauksen jälkeen
Gynekologisen tähystysleikkauksen jälkeen
Yleistä
Toimenpiteen aikana käytetyt lääkkeet vaikuttavat suorituskykyyn noin vuorokauden ajan. Mahdollisen pahoinvoinnin vuoksi ruokailu kannattaa aloittaa varovaisesti pienin annoksin. Toimenpidepäivänä ja sitä seuraavana yönä on kotona oltava aikuista seuraa.
Kivunhoito
Haavakivun lisäksi saattaa esiintyä kuukautiskipujen kaltaista kipua sekä hartiapistosta leikkauksessa käytetyn kaasun takia. Kipu on vaaratonta ja häviää parissa päivässä. Vatsanseutu voi olla turvoksissa. Kipulääkettä on hyvä ottaa säännöllisesti muutaman päivän ajan.
Kipulääkityksestä saat erillisen ohjeen.
Haavanhoito ja peseytyminen
Vatsan haavoilla olevat sidokset voi poistaa 24 tunnin kuluttua leikkauksesta. Tämän jälkeen saa käydä normaalisti suihkussa. Haavoilla olevat ompeleet sulavat itsestään noin 1–2 viikon kuluessa. Ompeleiden sulamisen jälkeen saa mennä saunaan.
Jälkivuoto
Toimenpiteen jälkeen saattaa esiintyä hiljalleen tummuvaa jälkivuotoa muutaman päivän ajan. Tee alapesu aina wc-käyntien yhteydessä. Jälkivuodon ajan tulee käyttää sidettä, ei tamponia tai kuukuppia. Tulehdusriskin vuoksi uiminen, ammekylvyt ja sukupuoliyhdyntä ovat kiellettyjä kuukauden ajan.
Liikkuminen
Leikkauspäivä on lepopäivä. Kevyt liikkuminen, esim. kävely, on sallittua leikkausta seuraavana päivänä. Fyysisesti raskaita töitä ja nostamista tulee välttää noin viikon ajan.
Leikkauksessa veren hyytymisjärjestelmä aktivoituu ja tähän voi liittyä laskimotukoksen riski. Riski on pieni, alle 1 % luokkaa. Tukosriskin pienentämiseksi on tärkeää aloittaa normaali liikunta mahdollisimman pian leikkauksen jälkeen. Laskimotukoksen oireita ovat alaraajoissa esiintyvä kipu, kuumotus, punoitus ja turvotus. Oireiden ilmaantuessa on otettava yhteyttä Kanta-Hämeen keskussairaalan ensiapuun.
Ota yhteyttä Kanta-Hämeen keskussairaalaan, mikäli sinulla on:
- kovaa kipua
- tulehdusoireita haavoilla (punoitus, märkäinen eritys)
- korkea kuume
- ongelmia virtsatessa
- muita leikkaukseen liittyviä ongelmia
- pahanhajuista, lisääntyvää jälkivuotoa
Yhteystiedot
Kotiutumisesta kahden viikon ajan voit olla yhteydessä
Päiväkirurgiaan ma klo 7:00 – pe klo 19:00 puh. 03 629 3880
ja viikonloppuisin päivystysapuun puh. 116117.
Jatkoyhteydenotot
Naistentautien poliklinikan takaisinsoittonumeroon 03 629 2855.
Päivitetty 15.10.2025