Navigointivalikko

Aluehallitus

Aluehallitus

Aluehallitus

Aluehallitus johtaa hyvinvointialueen toimintaa, hallintoa ja taloutta. Aluehallituksen puheenjohtajaksi valittiin Kaisa Lepola (sd.). Aluehallituksen 1. varapuheenjohtajaksi valittiin Juha Isosuo (kok.) ja 2. varapuheenjohtajaksi Johanna Häggman (kesk.).

Aluehallituksen päätöksistä tehdään uutisia, jotka löydät etusivulta tai Ajankohtaista-valikon kautta.

Aluehallituksen esityslistat ja pöytäkirjat

Vuoden 2023 kokouspäivämäärät

 

  • 23.1.2023 klo 9 Kokouksen esityslista
  • 6.2.2023 klo 9
  • 20.2.2023 klo 9
  • 13.3.2023 klo 9
  • 27.3.2023 klo 9
  • 3.4.2023 klo 9
  • 17.4.2023 klo 9
  • 8.5.2023 klo 9
  • 22.5.2023 klo 9
  • 5.6.2023 klo 9
  • 19.6.2023 klo 9
  • 14.8.2023 klo 9
  • 28.8.2023 klo 9
  • 11.9.2023 klo 9
  • 25.9.2023 klo 9
  • 9.10.2023 klo 9
  • 23.10.2023 klo 9
  • 6.11.2023 klo 9
  • 20.11.2023 klo 9
  • 4.12.2023 klo 9

 

Aluehallituksen kokoonpano, henkilökohtaiset varajäsenet suluissa:

Kaisa Lepola SDP (Sari Kaakinen)
Juha Isosuo KOK (Antti Ahonen)
Johanna Häggman KESK (Merja Taponen)
Tarja Filatov SDP (Sari Myllykangas)
Tapani Hellsten SDP (Prabhakaran Ranjithkumar)
Lauri Jormanainen SDP (Pentti Nyholm)
Helena Lehkonen KOK (Pia Yli-Pirilä)
Timo Heinonen KOK (Jarkko Stråhle)
Eija Aittola  (Jaana Lähteenkorva)
Seppo Kuparinen KESK (Timo Kaunisto)
Vesa Mäkinen PS (Jari Heikkinen)
Juhani Lehto VAS (Eija Hirviniemi)
Mirka Soinikoski VIHR. (Hannele Saari, KD)