Murupolku
Navigointivalikko
Aikuisen kitarisaleikkauksen jälkeen
Aikuisen kitarisaleikkauksen jälkeen
Kivun hoito
Leikkauksen jälkeen saattaa esiintyä säteilykipua korviin sekä nielemiskipua. Kipulääkitystä on hyvä käyttää säännöllisesti ensimmäisten päivien ajan.
Kipulääkityksestä saat erillisen ohjeen.
Syöminen
Leikkauspäivänä saa syödä vain viileitä ja pehmeitä ruokia. Seuraavan kahden vuorokauden ajan tulee välttää kuumia ja karkeita ruokia.
Peseytyminen
Suihkussa voi käydä normaalisti. Saunaan saa mennä viikon kuluttua leikkauksesta. Hampaat voi harjata normaalisti.
Tulehdukset ja vuoto
Pieni lämmön nousu leikkauksen jälkeen on normaalia. Jos lämpö nousee yli 38 asteen ja kestää yli vuorokauden, on hyvä käydä lääkärissä. Mikäli suusta tai nenästä tulee runsasta verenvuotoa, on otettava yhteyttä Kanta-Hämeen keskussairaalan ensiapuun.
Liikkuminen
Leikkauspäivä on lepopäivä. Aktiivisen liikunnan voi aloittaa voinnin mukaan sairausloman jälkeen.
Leikkauksessa veren hyytymisjärjestelmä aktivoituu ja tähän voi liittyä laskimotukoksen riski. Riski on pieni, alle 1 % luokkaa. Tukosriskin pienentämiseksi on tärkeää aloittaa normaali liikunta mahdollisimman pian leikkauksen jälkeen.
Laskimotukoksen oireita ovat alaraajoissa esiintyvä kipu, kuumotus, punoitus ja turvotus. Oireiden ilmaantuessa on otettava yhteyttä Kanta-Hämeen keskussairaalan ensiapuun.
Jälkitarkastus
Kitarisaleikkauksen jälkeen ei ole jälkitarkastusta.
Yhteystiedot
Korvatautien poliklinikka
ma-pe klo 8.15–14.00
puh. 03 629 2900
muina aikoina päivystysapu puh. 116 117.
Päivitetty 20.3.2026