Uutiset

Aluevaalilautakunnan pöytäkirja korjatusta vaalituloksesta – aluevaltuuston kokoonpano ei muutu

Kanta-Hämeen aluevaalilautakunta korjasi aluevaalien tulosta kokouksessaan 28. tammikuuta. Korjauksen syynä oli Hattulan laskennassa havaittu virhe, joka ei kuitenkaan vaikuta aluevaltuuston kokoonpanoon.

Hattulan kunnan keskusvaalilautakunta ilmoitti torstai-iltana aluevaalilautakunnalle äänten tallennuksessa tapahtuneesta virheestä. Virheen vuoksi Kokoomuksen ehdokkaan Jere Ojasen (nro 452) ääniä oli vahingossa tallennettu Aino Närkin (nro 451) hyväksi.

Hattulan vaalilautakunnan ilmoituksen perusteella aluevaalilautakunta korjasi aluevaalien tulosta kokouksessaan perjantaina.

Korjatussa tuloksessa Aino Närkin äänimäärä vähenee 13 äänellä ja ne on laskettu Jere Ojasen hyväksi. Korjaus ei vaikuta aluevaltuuston kokoonpanoon. Tosin Maija Kontturi (nro 434) nousee äänimäärällään 327 Aino Närkin ohi sijalle 52. Ja Närkki tippuu 317 äänellä sijalle 58 eli on viimeisenä valtuustoon yltävä kokoomuslainen.  

Ohessa 28.1. korjattu vaalitulos eli valitut aluevaltuutetut ja varavaltuutetut vertausluvuittain (pdf)

Vaalien tulokseen voi hakea muutosta valittamalla. Aluevaalien tuloksen vahvistamista koskevaan päätökseen voidaan tehdä valitus hallinto-oikeudelle 14 päivän kuluessa siitä, kun vaalien tulos on julkaistu. Tarkemmat valitusohjeet löytyvät Kanta-Hämeen aluevaalilautakunnan kokouspöytäkirjasta (pdf).

Lisäinfoa vaalilaista löytyy Oikeusministeriön sivuilta.

Valitut aluevaltuutetut löytyvät Oikeusministeriön vaalitietopalvelusta.

Uutiset

Aluevaalilautakunnan kokouspöytäkirja vahvistetusta vaalituloksesta sekä muutoksenhakuohjeet

Kanta-Hämeen aluevaalilautakunta vahvisti aluevaalien tuloksen kokouksessaan 26. tammikuuta. Vaalilain mukaan vaalilautakunnan on tiedotettava tuloksista ja annettava tieto oikeusministeriölle. Lisäksi on julkaistava vaalien tuloksen sisältävä pöytäkirja valitusosoituksineen.

Vaalien tulokseen voi hakea muutosta valittamalla. Aluevaalien tuloksen vahvistamista koskevaan päätökseen voidaan tehdä valitus hallinto-oikeudelle 14 päivän kuluessa siitä, kun vaalien tulos on julkaistu.

Seuraavat tahot voivat tehdä valituksen sillä perusteella, että päätös on lainvastainen:

  • se, jonka etua tai oikeutta päätös loukkaa,
  • jokainen ehdokas sekä
  • jokainen vaaleihin osallistunut puolue tai yhteislista

Lisäksi seuraavat tahot voivat tehdä valituksen sillä perusteella, että aluevaalit on toimitettu virheellisessä järjestyksessä:

  • jokainen hyvinvointialueella äänioikeutettu henkilö
  • hyvinvointialueen jäsen

Jos vaaliviranomaisen päätös tai toimenpide on ollut lainvastainen ja lainvastaisuus on ilmeisesti saattanut vaikuttaa vaalien tulokseen, vaalien tulos on oikaistava tai, jos se ei ole mahdollista, vaalit on määrättävä uusittaviksi asianomaisella hyvinvointialueella.

Tarkemmat valitusohjeet löytyvät Kanta-Hämeen aluevaalilautakunnan kokouspöytäkirjasta 26.1.2022 (pdf)

Lisäinfoa vaalilaista löytyy Oikeuministeriön sivuilta.

Valitut aluevaltuutetut löytyvät Oikeusministeriön vaalitietopalvelusta.

Lisätietoja aluevaltuuston toiminnasta Kanta-Hämeessä löydät vaalisivuiltamme.

Uutiset

Aluevaalien tulos on vahvistettu – yksi Kokoomuksen valtuutettu vaihtui

Kanta-Hämeen hyvinvointialueen aluevaalilautakunta on vahvistanut aluevaalien tuloksen. Tarkastuslaskenta toi aluevaltuuston kokoonpanoon yhden muutoksen, Kokoomuksen riveihin.

Aluevaalilautakunta on vahvistanut keskiviikkona aluevaalien tuloksen Kanta-Hämeessä. Alkuviikon aikana kuntien keskusvaalilautakunnilta on saatu tarkastetut äänimäärät. Niiden perusteella Kanta-Hämeessä annettiin hyväksyttyjä ääniä 64 772 ja hylättyjä ääniä 286 kappaletta.

Kokoomuksen valtuustoryhmään tarkastuslaskenta toi muutoksen, koska hämeenlinnalaisen Maija Kontturin äänimäärä kasvoi 327 ääneen. Sillä äänimäärällä Kontturi saa Kokoomuksen viimeisen valtuustopaikan. Sunnuntain tuloksissa valittujen listalla oli hattulalainen Miia Antin.

Kokoomusedustajan vaihtuminen ei vaikuta muutoin aluevaltuustoon, koska puolueiden paikkajako ei muutu. Kanta-Hämeen aluevaltuuston 59 paikkaa jakautuvat seuraavasti: SDP 15 paikkaa, Kokoomus 14, Keskusta 9, Perussuomalaiset 7, Vasemmistoliitto 6, Kristillisdemokraatit 3, Vihreät 3, Liike Nyt 1 paikka, Valta Kuuluu Kansalle 1 paikka.

Vaalien ääniharavien keskinäinen järjestyskin pysyi ennallaan, vaikka tarkastuslaskenta toi pieniä muutoksia yksittäisten ehdokkaiden äänimääriin. Suurimmat äänisaaliit olivat yhä Kaisa Lepolalla (sd.), Lulu Ranteella (ps.), Johannes Koskisella (sd.) ja Sanni Grahn-Laasosella (kok.)

Aluevaltuuston toimikausi alkaa virallisesti maaliskuun alussa, mutta valtuutettujen perehdytys käynnistyy jo ensi viikolla.

Taulukkoon on päivitetty aluevaalilautakunnan 28.1. kokouksessa tekemä korjaus Kokoomuksen ehdokkaan Aino Närkin äänimäärään.

Kanta-Hämeen aluevaltuusto (28.1. vahvistettu vaalitulos)

SDP

Ehdokas                                     Kotikunta         Äänet

Kaisa Lepola                              Forssa              1534

Johannes Koskinen                 Hämeenlinna  1415

Tarja Filatov                              Hämeenlinna  1254

Miia Nahkuri                             Riihimäki         849

Emmi Lintonen                         Forssa              696

Prabhakaran Ranjith Kumar   Hämeenlinna  635

Pirjo Alijärvi                               Janakkala        593

Alpo Hirvioja                             Hämeenlinna  504

Tapani Hellstén                        Hämeenlinna  387

Lauri Jormanainen                 Riihimäki         328

Piia Olkinuora                           Hämeenlinna  327

Noora Tammilehto                  Janakkala        304

Eveliina Hostila                        Hattula             292

Mia Heinonen                          Hämeenlinna  284

Piritta Järvinen                        Hattula             280

Kansallinen Kokoomus

Ehdokas                                     Kotikunta         Äänet

Sanni Grahn-Laasonen           Forssa              1258

Juha Isosuo                               Hämeenlinna  1157

Timo Heinonen                        Loppi                985

Helena Lehkonen                    Hämeenlinna  672

Antti Ahonen                            Hämeenlinna  562

Sari Rautio                                 Hämeenlinna  540

Marko Ahtiainen                      Janakkala        449

Päivi Kankaanmäki                 Hämeenlinna  432

Eija Aittola                                 Riihimäki         421

Riku Bitter                                 Riihimäki         412

Mika Penttilä                             Forssa              397

Veli-Antti Silpola                      Hämeenlinna  363

Maija Kontturi                          Hämeenlinna  327

Aino Närkki                                Riihimäki         317

Suomen Keskusta

Ehdokas                                     Kotikunta         Äänet

Johanna Häggman                  Forssa              1166

Johanna Wiisak                         Forssa              544

Merja Taponen                        Janakkala        476

Seppo Kuparinen                     Loppi                457

Petri Hakamäki                         Janakkala        342

Heini Ristavaara                       Hausjärvi         265

Antti Leinikka                            Hämeenlinna  256

Leena Suojala                           Hämeenlinna  237

Anne Eve                                    Loppi                236

Perussuomalaiset

Ehdokas                                     Kotikunta         Äänet

Lulu Ranne                                Hämeenlinna  1517

Vesa Mäkinen                           Hämeenlinna  241

Jari Heikkinen                          Riihimäki         215

Mika Lartama                           Hämeenlinna  197

Kirsi Mäkilaine                          Loppi                193

Petri Laine                                 Hämeenlinna  193

Teppo Turja                               Hämeenlinna  192

Vasemmistoliitto

Ehdokas                                     Kotikunta         Äänet

Eija Hirviniemi                           Riihimäki         957

Aino-Kaisa Pekonen                 Riihimäki         634

Juhani Lehto                             Hämeenlinna  589

Aapo Reima                               Hämeenlinna  353

Minna Belik                               Riihimäki         323

Hanna Jokinen                         Hattula             303

Vihreä liitto

Ehdokas                                     Kotikunta         Äänet

Mirka Soinikoski                       Hämeenlinna  526

Karri Vanttaja                            Hämeenlinna  329

Anne Lindgren                          Riihimäki         238

Suomen Kristillisdemokraatit

Ehdokas                                     Kotikunta         Äänet

Päivi Räsänen                            Riihimäki         1117

Kylli Kylliäinen                           Hämeenlinna  191

Hannele Saari                           Riihimäki         187

Liike Nyt

Ehdokas                                     Kotikunta         Äänet

Heli Lehtilä-Salmi                     Loppi                213

Valta kuuluu kansalle

Ehdokas                                     Kotikunta         Äänet

Tiina Metsäranta                      Riihimäki         219

Uutiset

Kanta-Hämeen äänestysaktivisuus riitti hopealle – aluevaalihaasteen voitto meni Keski-Suomeen

Kanta-Hämeen, Päijät-Hämeen, Keski-Suomen, ja Kymenlaakson hyvinvointialueet kilvoittelivat keskenään korkeimmasta äänestysprosentista ensimmäisissä aluevaaleissa. Keski-Suomen hyvinvointialue vei voiton korkeimmalla äänestysprosentilla (47,5 %) – Kanta-Hämeen äänestysprosentti (46,4,%) riitti toiselle sijalle.

Keski-Suomessa aktiivisimpia äänestäjiä olivat Kinnulan kunnan asukkaat, jossa äänestysprosentti ylsi peräti 59,4 prosenttiin. Haasteen panoksena olleet torikahvit järjestetään Kinnulassa maaliskuun loppuun mennessä. Lettukahvit Kinnulassa järjestää Keski-Suomen hyvinvointialue, mutta haasteen sääntöjen mukaan kulut maksavat yhdessä Kanta-Hämeen, Päijät-Hämeen ja Kymenlaakson hyvinvointialueet.

Lue lisää aluevaalihaasteesta. Aluevaalihaaste lähti liikkeelle Pohjois-Karjalan hyvinvointialueelta ja levisi ympäri Suomea 16 hyvinvointialueelle. Aluevaalihaaste levisi laajalti myös hyvinvointialueiden sosiaalisen median kanavissa.



Kanta-Hämeessä vilkkaimmin uurnilla käytiin Jokioisilla, jossa äänestysprosentti oli 52,2. Lähes samaan lukuun ylsivät myös Tammela ja Humppila. Vähiten aluevaalit kiinnostivat Hausjärvellä, jossa vain 44,9 prosenttia käytti äänioikeuttaan. Katso täältä kaikkien Kanta-Hämeen kuntien äänestysprosentit.

Kanta-Hämeen hyvinvointialueen aluevaltuustoon valittin sunnuntain aluevaaleissa 59 valtuutettua. Aluevaltuutetut päättävät 1.3. alkaen hyvinvointialueen asioista. Aluevaalien tulos vahvistetaan keskiviikkona 26. tammikuuta. Alustavia tuloksia voit katsoa Oikeusministeriön tulospalvelusta.

Uutiset

SDP kiri niukasti Kokoomuksen edelle Kanta-Hämeen aluevaltuustossa – Jokioisilla äänestettiin vilkkaimmin

SDP sai eniten valtuutettuja Kanta-Hämeen naisvaltaiseen aluevaltuustoon, joka aloittaa työnsä maaliskuun alussa. Äänestysprosentti Kanta-Hämeessä oli 46,6 prosenttia, mikä on hiukan vähemmän kuin koko maan äänestysprosentti.

SDP oli suosituin puolue Kanta-Hämeessä, mutta pienellä erolla. SDP sai aluevaltuustoon vain yhden paikan enemmän kuin Kokoomus. Kanta-Hämeen aluevaltuuston 59 paikkaa jakautuvat seuraavasti: SDP 15 paikkaa, Kokoomus 14, Keskusta 9, Perussuomalaiset 7, Vasemmistoliitto 6, Kristillisdemokraatit 3, Vihreät 3, Liike Nyt 1 paikka, Valta Kuuluu Kansalle (VKK) 1 paikka.

SDP:n Kaisa Lepola on ensimmäisten aluevaalien äänikuningatar. Hän keräsi Kanta-Hämeessä eniten ääniä, 1532 ääntä. Lepola sai vain 17 ääntä enemmän kuin Lulu Ranne (ps.), jonka äänisalis oli 1515. Komeat äänisaaliit keräsivät myös Johannes Koskinen (sd.), Tarja Filatov (sd.) ja Sanni Grahn-Laasonen (kok.).

Uuden aluevaltuuston kokoonpano on listattu tämän sivun loppuun. Voit tarkastella vaalituloksia tarkemmin Oikeusministeriön tulospalvelusta. Vaalitulos vahvistetaan keskiviikkona 26. tammikuuta.

Ahkerimmat äänestäjät Jokioisilla

Kanta-Hämeen äänestysprosentti nousi 46,6 prosenttiin, mikä on hiukan vähemmän kuin koko Suomen luku 47,5 prosenttia.

Vilkkaimmin uurnilla käytiin Jokioisilla, jossa äänestysprosentti oli 52,2. Lähes samaan lukuun ylsivät myös Tammela ja Humppila. Vähiten aluevaalit kiinnostivat Hausjärvellä, jossa vain 44,9 prosenttia käytti äänioikeuttaan. Katso täältä kaikkien Kanta-Hämeen kuntien äänestysprosentit.

Naisvaltainen valtuusto

Uusista Kanta-Hämeen aluevaltuutetuista 61 prosenttia on naisia, mikä on reilusti enemmän kuin hyvinvointialueilla keskimäärin. Suurimmalla osalla valituista on aiempaa poliittista taustaa ja paikka nykyisissä kaupungin- tai kunnanvaltuustoissa. Aluevaltuuston keski-ikä on 50 vuotta.

Alueellisesti valtuustopaikat painottuvat Hämeenlinnaan – 59:stä aluevaltuutetusta 25 on hämeenlinnalaisia. Riihimäeltä on aluevaltuustossa 13 edustajaa, Forssasta on 6, Janakkalasta ja Lopelta 5 edustajaa. Hattulasta on 4 edustajaa ja Hausjärveltä 1 edustaja. Humppila, Jokioinen, Tammela ja Ypäjä jäävät ilman omaa edustajaa.

Kanta-Hämeen aluevaltuuston valtuutetut

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

EhdokasKotikuntaVertauslukuÄänet
Lepola, KaisaForssa16185,0001532
Koskinen, JohannesHämeenlinna8092,5001413
Filatov, TarjaHämeenlinna5395,0001253
Nahkuri, MiiaRiihimäki4046,250850
Lintonen, EmmiForssa3237,000696
Ranjith Kumar, PrabhakaranHämeenlinna2697,500613
Alijärvi, PirjoJanakkala2312,143593
Hirvioja, AlpoHämeenlinna2023,125504
Hellstén, TapaniHämeenlinna1798,333387
Jormanainen, LauriRiihimäki1618,500327
Olkinuora, PiiaHämeenlinna1471,364327
Tammilehto, NooraJanakkala1348,750304
Hostila, EveliinaHattula1245,000290
Heinonen, MiaHämeenlinna1156,071284
Järvinen, PirittaHattula1079,000280

Perussuomalaiset

EhdokasKotikuntaVertauslukuÄänet
Ranne, LuluHämeenlinna7489,0001515
Mäkinen, VesaHämeenlinna3744,500234
Heikkinen, JariRiihimäki2496,333215
Lartama, MikaHämeenlinna1872,250197
Laine, PetriHämeenlinna1497,800193
Turja, TeppoHämeenlinna1248,167192
Mäkilaine, KirsiLoppi1069,857191

Kansallinen Kokoomus

EhdokasKotikuntaVertauslukuÄänet
Grahn-Laasonen, SanniForssa14830,0001246
Isosuo, JuhaHämeenlinna7415,0001156
Heinonen, TimoLoppi4943,333987
Lehkonen, HelenaHämeenlinna3707,500671
Ahonen, AnttiHämeenlinna2966,000561
Rautio, SariHämeenlinna2471,667539
Kankaanmäki, PäiviHämeenlinna2118,571431
Aittola, EijaRiihimäki1853,750420
Bitter, RikuRiihimäki1647,778413
Penttilä, MikaForssa1483,000397
Silpola, Veli-AnttiHämeenlinna1348,182363
Ahtiainen, MarkoJanakkala1235,833350
Närkki, AinoRiihimäki1140,769330
Antin, MiiaHattula1059,286327

Suomen Keskusta

EhdokasKotikuntaVertauslukuÄänet
Häggman, JohannaForssa9854,0001164
Wiisak, JohannaForssa4927,000544
Taponen, MerjaJanakkala3284,667474
Kuparinen, SeppoLoppi2463,500456
Hakamäki, PetriJanakkala1970,800339
Ristavaara, HeiniHausjärvi1642,333264
Leinikka, AnttiHämeenlinna1407,714256
Suojala, LeenaHämeenlinna1231,750238
Eve, AnneLoppi1094,889236

Vihreä liitto

EhdokasKotikuntaVertauslukuÄänet
Soinikoski, MirkaHämeenlinna3675,000525
Vanttaja, KarriHämeenlinna1837,500329
Lindgren, AnneRiihimäki1225,000226

Vasemmistoliitto

EhdokasKotikuntaVertauslukuÄänet
Hirviniemi, ErjaRiihimäki6583,000957
Pekonen, Aino-KaisaRiihimäki3291,500635
Lehto, JuhaniHämeenlinna2194,333591
Reima, AapoHämeenlinna1645,750352
Belik, MinnaRiihimäki1316,600322
Jokinen, HannaHattula1097,167303

Suomen Kristillisdemokraatit (KD)

EhdokasKotikuntaVertauslukuÄänet
Räsänen, PäiviRiihimäki3394,0001116
Kylliäinen, KylliHämeenlinna1697,000191
Saari, HanneleRiihimäki1131,333187

Liike Nyt

EhdokasKotikuntaVertauslukuÄänet
Lehtilä-Salmi, HeliLoppi1416,000212

* Valta kuuluu kansalle

EhdokasKotikuntaVertauslukuÄänet
Metsäranta, TiinaRiihimäki1026,000218
Lähde: Oikeusministeriön tulospalvelu
Uutiset

Hyvinvointialueen organisaatiomallissa on vielä työstettävää – myös toimielinmalli vaatii keskustelua

Kanta-Hämeen hyvinvointialueen käynnistysvaiheen strategian sekä organisaatiomallin valmistelu etenee. Strategiatyön ja johtamismallin luonnokset saivat laajalla arviointikierroksella tukea. Luonnoksia on täsmennetty saatujen palautteiden perusteella ja pian ne siirtyvät aluevaltuuston käsiteltäviksi. Toimielinmallista ei ole syntynyt vielä yhtenäistä käsitystä.

Kanta-Hämeen hyvinvointialueen väliaikainen valmisteluelin (VATE) kävi vilkkaan keskustelun käynnistysvaiheen strategian sekä organisaatiomallin työstämisen prosessista perjantaisessa kokouksessaan.  

Hyvinvointialueen väliaikainen valmistelutoimielin (VATE) vastaa hyvinvointialueen toiminnan ja hallinnon valmistelusta, kunnes aluevaltuusto aloittaa toimintansa maaliskuussa.

Vaihtoehtoja hyvinvointialueen poliittisesta toimielinmallista ja organisaatiomallista työstettiin viime vuoden lopulla sidosryhmien työpajoissa. Työpajojen perusteella tehtiin luonnokset, joita ovat alkuvuoden aikana arvioineet maakunnan poliittiset piirijärjestöt, sote- ja pelastusjohto, henkilöstöfoorumi sekä järjestöjen ja sote-yritysten edustajat.

Arvioiden perusteella hyvinvointialueen käynnistymisvaiheen arvot, strategia ja henkilöstöä koskevat lupaukset siirtyvät aluevaltuutettujen käsiteltäviksi. Hyvinvointialueen konsernirakennetta ja organisaatiomallia jatkotyöstetään vielä nykyisen sote- ja pelastustoimen johdon kanssa eteenpäin.  

Toimielinrakenteeseen liittyy paljon erilaisia näkemyksiä, eikä sille ole löytynyt vielä yhteistä linjaa. Vain lain edellyttämä minimimalli on hylätty, mutta muut vaihtoehdot ovat auki ja toimielinrakenne jää aluevaltuuston mietittäväksi helmikuun työpajoissa ja maaliskuun alun iltakoulussa ennen lopullisia päätöksiä.

Siirtyykö lautakuntien perustaminen syksyyn? 

Sunnuntaina valittavat 59 aluevaltuutettua päättävät hyvinvointialueen toimielinmallista. Lain mukaan hyvinvointialueella on oltava aluevaltuuston lisäksi aluehallitus ja tarkastuslautakunta. Tämä minimivaatimus toimielimistä ei saanut arviointikierroksella kannatusta. 

Eniten kannusta sai lautakuntamalli, mutta lautakuntien määrästä ei ole saatu yksiselitteistä suuntaa valmistelulle. Esimerkiksi puolueiden toiveissa on useita lautakuntia, mutta runsas määrä lautakuntia johtaa raskaaseen hallintoon.

Yksi mahdollisuus on vaiheistaa toimielinrakenteen poliittista käsittelyä niin, että pakolliset toimielimet käynnistyvät heti maaliskuussa ja niiden toimivalta kirjoitetaan hallintosääntöön. Silloin lautakuntien tai muiden toimielimien valmistelua voisi tehdä rauhassa keväällä ja ne aloittaisivat toimintansa myöhemmin, esimerkiksi syksyllä. Lautakuntia on helppo lisätä hyvinvointialueelle, mutta vaikea poistaa.

– Valmistelutoimiston vahva suositus on vaiheistus, jossa toimielinrakennetta työstetään rauhassa maalis-kesäkuun välisenä aikana, toteaa hyvinvointialueen valmistelutoimiston muutosjohtaja Jukka Lindberg

Lindbergin mukaan valmistelua on syytä peilata siihen, miten eri mallit toimivat. Jos lautakuntia on paljon, niille ei riitä päätettävää ja niistä tulee lopulta valiokunnan kaltaisia. Toisaalta järjestämisvastuun edellytyksenä on talouden ja toiminnan pysyminen yksissä käsissä kokonaisuuksien kannalta, mikä ei myöskään puolla lautakuntien suurta määrää.

Kuinka suurta harppausta tavoitellaan? 

Organisaatiomallin osalta keskeisiä, nyt pohdittavia, asioita ovat mm. se, aloittavatko terveyspalvelut yhdellä toimialalla ja kahdella tulosalueella vai kahdella toimialalla. Sekä se, aloittavatko päihde- ja mielenterveyspalvelut omana toimialanaan vai tulosalueena. Lisäksi avoinna on se, mikä on hyvinvointialueen aloittamisvaiheen organisaatiomalli ja siirtymäaika.  

– Kysymys on siitä, tavoitellaanko suurta harppausta vai vaiheistetaanko valmistelu? Päihde- ja mielenterveyspalvelujen osalta on esitetty useita vaihtoehtoja, joita täytyy jatkotyöstää, kommentoi Lindberg. 

Strategiatyötä sekä toimielin- ja johtamisrakenteen työstämistä jatketaan helmikuussa aluevaltuutettujen työpajoissa ja iltakouluissa. Tarkoituksena on, että aluevaltuusto hyväksyisi hyvinvointialueen hallintosäännön ensimmäisen version jo ensimmäisessä kokouksessaan 8. maaliskuuta.

Hallintosäännössä määritellään hyvinvointialueen käynnistämisvaiheen johtamisjärjestelmä, toimielimet sekä tehtävien ja toimivallan jako eri toimielinten välillä. Hallintosääntöä on mahdollisuus tarkistaa ja täydentää pitkin vuotta, kun asiat tarkentuvat. 

Hyvinvointialueen valmistelun tavoitteena on turvata häiriötön siirtymä ja muutosprosessin valmistelu ripeässä aikataulussa. Konsernirakenteen malli on päätettävä pian, koska se tulee ohjaamaan hyvinvointialueen toimintaa ja palveluja. Kevään 2022 aikana on saatava valittua hyvinvointialueen johtaja ja sen jälkeen toimialojen johtajat, jotta he pääsevät tämän vuoden puolella rakentamaan omaa organisaatiotaan. 

Lisätietoja: muutosjohtaja Jukka Lindberg p. 040 595 0631

Uutiset

Neljännes kantahämäläisistä äänesti ennakkoon – hyvinvointialueiden väliseen aluevaalihaasteeseen jäi kirittävää

Neljännes Kanta-Hämeen äänioikeutetuista kävi antamassa äänensä ennakkoon aluevaaleissa. Ahkerimmin uurnilla käytiin Humppilassa, jossa äänestysprosentti kipusi jopa 34 prosenttiin. Neljän hyvinvointialueen välisessä kisassa äänestysvilkkaudessa Kanta-Häme on ennakkoäänestyksen jälkeen toiseksi viimeisenä.

Kanta-Hämeessä aluevaalien ennakkoäänestys sai liikkeelle 25,1 prosenttia äänioikeutetuista. Tiistaina päättyneessä ennakkoäänestyksessä Kanta-Häme jäi hieman koko maan prosentista, joka on 26,4.

Ahkerimmin äänestettiin Humppilassa, jossa 34 prosenttia äänioikeutetuista äänesti ennakkoon. Myös Forssassa uurnilla kävi yli 30 prosenttia äänioikeutetuista.

Vähiten aluevaalit saivat väkeä liikkeellle Hausjärvellä, jossa ennakkoon äänesti vain 20,6 prosenttia äänioikeutetuista. Myös Riihimäellä ja Tammelassa äänestettiin muuta maakuntaa vaisummin. Aluevaalien varsinainen vaalipäivä on sunnuntaina.

Kanta-Häme kisaa kolmen hyvinvointialueen kanssa korkeimmasta äänestysprosentista aluevaalihaasteessa. Se hyvinvointialue, jolla on keskinäisistä haasteeseen osallistuvista alueista korkein äänestysprosentti, on voittaja. Aluevaalihaasteessa kilpaillaan maakuntana, mutta panoksena olevat torikahvit tarjotaan siinä kunnassa, missä äänestetään kaikkein vilkkaimmin. Torikahvien kuluista vastaavat hävinneet kolme hyvinvointialuetta. 

Ennakkoäänestyksen jälkeen Kanta-Häme on toiseksi viimeisenä hyvinvointialueiden välisessä kilpailussa, joten varsinaiselle vaalipäivälle jää vielä kirittävää.

Alla Kanta-Hämeen ennakkoäänestysprosentit kunnittain:

Forssa 30,5%

Hattula 24,4,%

Hausjärvi 20,6,%

Humppila 34%

Hämeenlinna 24,5%

Janakkala 24%

Jokioinen 27,9%

Loppi 23,1%

Riihimäki 23,8%

Tammela 28,1%

Ypäjä 26,3%

Lähde: Oikeusministeriön vaalien tulospalvelu

Varsinaisena vaalipäivänä 23.1.2022 voit äänestää vain siinä äänestyspaikassa, joka mainitaan sinulle lähetetyssä äänioikeusilmoituksessa. Katso Kanta-Hämeen äänestyspaikat kunnittain täältä.

Tammikuun aluevaaleissa valitaan Kanta-Hämeessä 59 valtuutettua, jotka päättävät hyvinvointialueen asioista maaliskuusta lähtien. Hyvinvointialue vastaa 1.1.2023 alkaen sosiaalihuollon, terveydenhuollon ja pelastustoiminnan järjestämisestä Kanta-Hämeessä. Katso ehdokkaiden lista ehdokasnumeroineen (pdf)

Hyvinvointialueen valmistelutoimiston kolmas ja viimeinen aluevaalipaneeli järjestetään torstaina 20. tammikuuta.

Lisää aluevaaleista ja äänestämisestä Aluevaali-sivuillamme.

Uutiset

Testaa tietosi aluevaalihaasteen innoittamassa tietovisassa

Kanta-Häme kilpailee Päijät-Hämeen, Keski-Suomen ja Kymenlaakson hyvinvointialueiden kanssa aluevaalien korkeimmasta äänestysprosentista. Se hyvinvointialue, jolla on keskinäisistä haasteeseen osallistuvista alueista korkein äänestysprosentti, on voittaja. Aluevaalihaasteen panoksena ovat torikahvit siinä voittaja-alueen kunnassa, jossa äänestetään kaikkein vilkkaimmin. 

Historiallisten aluevaalien ennakkoäänestys on jo käynnissä. Kahden ennakkoäänestyspäivän jälkeen uurnilla on käyty vilkkaasti eri puolilla Suomea. Tällä hetkellä Kanta-Häme pitää perää neljän hyvinvointialueen äänestysvilkkaudessa. Perjantaiaamun tietojen mukaan Kanta-Hämeessä on antanut äänessä ennakkoon 7,1 prosenttia äänioikeutetuista. Päijät-Hämeessä ja Kymenlaaksossa äänestysprosentti on tällä hetkellä 7,5 ja Keski-Suomessa 7,7. Äänestysvilkkautta voi seurata Oikeusministeriön tulospalvelusta.

Järjestimme aluevaalihaasteen hengessä tietovisan, joka testaa vastaajan alueellista tietämystä. Katso tietovisavideo ja oikeat vastaukset: 

Oikeat vastaukset: 

Millä hyvinvointialueella videolla näkyvä tori sijaitsee? 

Lahdessa eli Päijät-Hämeen hyvinvointialueella. 

Mikä videoilla esitellyistä herkuista on sinun hyvinvointialueesi herkku? 

Kanta-Häme: pulla

Päijät-Häme: ruisleipä  

Keski-Suomi: lettu 

Kymenlaakso: munkkipossu 

Missä oman hyvinvointialueesi kunnassa äänestettiin vilkkaimmin kesän 2021 kuntavaaleissa? 

Viime vuoden kuntavaaleissa Kanta-Hämeessä äänestettiin vilkkaimmin Humppilassa, jossa äänestysprosentti oli 62. Kuvassa on luonnonkivestä rakennettu Humppilan kirkko. 
Päijät-Hämeen kunnista korkeimpaan äänestysprosenttiin ylsi Sysmä, jossa 61,4 % kuntalaisista kävi vaaliuurnilla. Kaunis kesäinen maisemaotos on napattu Päijätsalosta, Päijänteen kansallispuistosta. Kuva: Teija Sarin, Metsähallitus
Keski-Suomessa äänestysprosentti nousi korkeimmaksi Luhangassa, 71,5 prosenttiin. Kuvassa on Luhangan Latamäen tuulipuisto. 
Kymenlaaksossa äänestettiin vilkkaimmin Miehikkälässä, jossa äänestysprosentti oli 61. Kuvassa näkyy yksi Miehikkälän nähtävyyksistä, vuonna 1882 rakennettu Hauhian mylly.

Kuinka monta aluevaltuutettua valitaan hyvinvointialueesi valtuustoon? 

Kanta-Häme: 59 

Päijät-Häme: 69 

Keski-Suomi: 69 

Kymenlaakso: 59 

Osallistu haasteeseen ja haasta muutkin mukaan! 

Kuntalaisia, järjestöjä, hyvinvointialueiden henkilöstöä, poliittisia päättäjiä ja kaikkia halukkaita kannustetaan lähtemään mukaan haasteeseen. Aluevaalihaasteeseen voi osallistua tekemällä aiheesta julkaisun sosiaalisen median kanavissa käyttämällä aihetunnisteita #aluevaalihaaste ja #torikahvihaaste tai jakamalla haasteessa mukana olevien hyvinvointialueiden aluevaalihaastejulkaisuja. 

Muistathan käyttää myös ääntäsi! Aluevaalien ennakkoäänestys on käynnissä ja jatkuu kotimaassa tiistaihin 18. tammikuuta saakka. Varsinainen vaalipäivä on sunnuntai 23. tammikuuta.  

Lue lisää aluevaalihaasteesta. Kanta-Hämeen ehdokkaat ja äänestysohjeet löydät vaalisivuiltamme.

Uutiset

Hyvinvointialueen tulevaisuudesta ja aluevaltuuston roolista keskustellaan kolmessa aluevaalipaneelissa

Tammikuun aluevaaleissa valitaan 59 valtuutettua Kanta-Hämeen hyvinvointialueen aluevaltuustoon. Millaisia arvoja, tavoitteita ja periaatteita aluevaaliehdokkailla on? Miten heidän mielestään sote-ja pelastuspalveluja pitää uudistaa ja miten rahat saadaan riittämään? Muun muassa näistä aiheista keskustellaan hyvinvointialueen valmistelutoimiston järjestämissä vaalipaneeleissa.

Aluevaaleissa valittavien päättäjien rooli on tärkeä: he päättävät tulevaisuudessa Kanta-Hämeen sosiaali-, terveys- ja pelastuspalveluista. Aluevaltuutetut päättävät esimerkiksi hyvinvointialueen strategiasta, talousarviosta ja toimintasuunnitelmasta.

Koronatilanteen vuoksi vaalipaneelit järjestettiin etäyhteyksin. Ehdokkaat kokoontuivat paneelia varten Teams-kokoukseen, joka striimattiin suorana Oma Hämeen Youtube-kanavalle.

Paneelien aikataulu ja teemat:

ke 12.1. Mihin rahat riittävät hyvinvointialueella? Katso vaalikeskustelun tallenne

to 13.1. Sote-uudistuksen hyödyt ja riskit Kanta-Hämeessä. Katso vaalikeskustelun tallenne

to 20.1. Hyvinvointialueita on parjattu hallintohimmeleiksi – miten estetään sen toteutuminen? Katso vaalikeskustelun tallenne

Pahentuneen koronatilanteen vuoksi aluevaalipaneeleja ei voida järjestää normaalina yleisötilaisuuksina.

Vaalikeskusteluja vetää hyvinvointialueen valmistelutoimiston viestintäpäällikkö Suvi Turunen. Striimauksesta vastaa hämeenlinnalainen 4k-media.

Kanta-Hämeessä aluevaltuustoon on ehdolla 476 ehdokasta. Aluevaalipaneeleihin on kutsuttu mukaan ehdokkaita kaikista puolueista ja ryhmistä, jotka ovat asettanet ehdokkaita Kanta-Hämeessä. Puolueet valitsevat itse, keitä ehdokkaita paneeleihin osallistuu.

Hyvinvointialueen valmistelutoimisto järjesti Kanta-Hämeen aluevaaliehdokkaille infotilaisuuden 5. tammikuuta. Voit katsoa tallenteen Youtube-sivuiltamme.

Lisätietoja: viestintäpäällikkö Suvi Turunen p. 040 188 1431